Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim - TYLKO DO 27 LISTOPADA

Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim - plakat ekspozycjiSerdecznie zapraszamy na wystawę Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Celem ekspozycji jest prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z lat 1900 – 1945, zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej oraz promowanie historii i tradycji lokalnej. 
 
Wystawa ma charakter etnograficzny i składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowane są fotografie archiwalne, przedstawiające mieszkańców Rejencji Opolskiej z lat 1890 – 1945 w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych i charakterystycznej odzieży codziennej. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów Fototeki Śląskiej Muzeum Wsi Opolskiej.
W drugiej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów śląskich ze zbiorów muzeum w postaci wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Modelami były osoby publiczne związane z opolską kulturą, nauką, sztuką, osoby znane i rozpoznawalne na terenie dzisiejszego Śląska Opolskiego (dyrektorzy teatrów, muzeów, aktorzy, dziennikarze, artyści, naukowcy itp.). 
Barwne fotografie pokazują współczesnych mieszkańców regionu w oryginalnych strojach ludowych, identycznych lub podobnych do tych na zdjęciach historycznych w pozach zaczerpniętych z ujęć archiwalnych. Z drugiej strony, czarno-białe historyczne zdjęcia uzyskały bardziej nowoczesną formę prezentacji graficznej. Jedne i drugie zostały opatrzone krótkimi opisami merytorycznymi, zawierającymi nazwę własną garderoby (także po śląsku), miejsce pochodzenia, czas powstania czy użytkowania, podanymi w sposób nawiązujący do współcześnie podpisywanych zdjęć modowych.
 

Wystawę będzie można oglądać do 27 listopada 2022 r.

Serdecznie zapraszamy!
 
Bicykl - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji
 
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).