Kłosy pełne chleba

Kłosy pełne chleba - plakat ekspozycji. W centralnym miejscu czarno-biała fotografia przedstawiająca kłosy zboża, na drugim planie wałek do ciasta oraz bochenek chleba.

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Kłosy pełne chleba" ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu  i własnych.
Chleb to jeden z najstarszych produktów spożywczych na świecie. Od tysięcy lat ludzie uprawiają zboża, mielą je na mąkę i wypiekają z nich pieczywo. Chleb to nie tylko źródło pożywienia, ale także symbol kultury, tradycji i religii.
Ekspozycja ta, to fascynujaca opowieść o procesie powstawania chleba, poczynając od zasiania ziarna do otrzymania rumianego pieczywa. Zaprezentowane zostały m.in. cztery podstawowe rodzaje zbóż, narzędzia rolnicze i gospodarcze służące do obróbki zboża. 
 
Serdecznie zapraszamy, nie tylko miłośników pieczywa.

Wystawa czynna od 18 lutego 2024 r. 

Fragment ekspozycji - piec chlebowy, dzieża, stępa, łopaty drewniane, ława na której ułożono wypieczone bochenki chleba Fragment ekspozycji - korona dożynkowa (wieniec)

Wystawie towarzyszą warsztaty. Więcej informacji na plakacie!

Warsztaty wykonywania chlebków dożynkowych z masy solnej dla grup zorganizowanych. Koszt zajęć 5 zł/os. + bilet wstępu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu. Na plakacie zdjęcie chleba i dłoni zagniatających ciasto.

 

Na pocztówkowym szlaku... wsie, wioski i przysiółki

Na pocztówkowym szlaku... wsie, wioski i przysiółki - plakat ekspozycji. Na białym tle pocztówka przedstawiająca nieistniejący już pałac w Szymonkowie.

„Na pocztówkowym szlaku – wsie, wioski i przysiółki”Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Ukazuje układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności, utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu.

Zapraszamy na kolejną, czwartą już, wystawę czasową z cyklu wystaw prezentujących kolekcję pocztówek ze zbiorów historycznych Muzeum w Kluczborku. Tym razem poświęcona jest pocztówkom z wsi, wiosek i przysiółków, wydanym przed 1945 r., a ich dopełnieniem są widokówki powojenne.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2024 r.

Fragment ekspozycji - widok ogólny sali, na ścianach powieszone plansze z pocztówkami Fragment ekspozycji - widoczna plansza z pocztówkami, m.in. ze Smard i Świniar

 
 
 
 
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).