To wystawa prezentująca prace z różnych etapów twórczości lokalnego artysty ceramika – Grzegorza Sypko, pochodzącego z Kluczborka. Jako całość pokazują przekrój jego dotychczasowego dorobku artystycznego. Na szczególną uwagę zasługują jego ceramiczne mozaiki, które są ulubionym motywem twórcy. Spajają części, kawałki ceramiki w całość.
Wystawa prezentuje dużą różnorodność prac, wszechstronność i możliwości jakie daje ceramika oraz różne okresy twórczości – od prac wykonanych w czasie studiów (pentaptyk „Majaki”), mozaiki („Czarny piorun”, „Patchwork”, „Frost”, „Nurt”), po ostatnie animalistyczne prace, a także ceramikę użytkową. Jego prace są odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się świat i potrzebę łączenia tego co podzielone.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum im. J. Dzierżona w Kluczborku, w grudniu 2024 r. i styczniu 2025 r.
Grzesiek Sypko
Urodzony w 1988 roku w Kluczborku. Absolwent Publicznego Liceum Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu, a następnie Wydziału Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie instruktor ceramiki w Centrum Kultury w Kluczborku. Interesuje go rytm i struktura w otoczeniu miejskim i naturalnym, w odniesieniu do subiektywnego odbioru. Inspiruje się motywami, ich powtarzalnością i zmiennością, wzorami których poszukuje wokół siebie i przetwarza je. Dotychczasowe wystawy: 2012 Siódma Międzynarodowa Wystawa Małych Form Porcelanowych, Ryga. 2014 Wystawa ,,11/12" Wrocław. 2018 „Polak Artysta Ceramik" triennale Bolesławiec. 2019 Wystawa artystów należących do ZPAP Wałbrzych.
Na ekspozycji można zobaczyć egzotyczne fotografie Leona Barszczewskiego, XIX-wiecznego podróżnika po dawnym Emiracie Buchary oraz jego prawnuka, Igora Strojeckiego, który podróżuje śladami pradziadka po współczesnym Uzbekistanie. Wystawę zdjęć uzupełnia prezentacja wielobarwnych, tradycyjnych tkanin, czapeczek, strojów, bizuterii oraz obiektów codziennego użytku z Uzbekistanu ze zbiorów autora.
Leon Barszczewski (1849–1910) urodził się w miejscowości Smiła koło Czerkas w rodzinie szlacheckiej o tradycjach patriotycznych (matka Adelajda Nowicka, ojciec Szymona Barszczewski herbu Ślepowron), co najmniej od półtora wieku mieszkującej w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po śmierci rodziców odebrał edukację wojskową i wstąpił do armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w rosyjskim batalionie w Samarkandzie. Penetrował terytorium dawnego Emiratu Buchary: dorzecze Zerawszanu, Amu-darii, Fan-darii, Iskander-darii, Góry Hisarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, czy lodowce Pamiru. Dotarł nawet do Mazar-i-Szarif w Afganistanie. W armii odbywał wyprawy o znaczeniu militarnym, ale jednocześnie prowadził badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne, a także archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. W szczególności interesowało go życie codzienne i kultura tamtejszej ludności, co utrwalił na unikatowych dziś i fascynujących dla współczesnego widza fotografiach. Jego zdjęcia były nagradzane złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie. Po odwołaniu z Samarkandy wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Żeńską Szkołę Handlową (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi), której przełożoną została jego córka Jadwiga. Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie.
Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią swojej rodziny. Jest autorem i inicjatorem ponad 250 wystaw poświęconych swoim przodkom, m.in. Leonowi Barszczewskiemu, aktorce Elżbiecie Barszczewskiej czy wynalazcy, badaczowi psychologii, przyjacielowi Bolesława Prusa, Julianowi Ochorowiczowi, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec”, książki "Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX wiecznej Azji Środkowej" oraz innych licznych publikacji i artykułów. Wygłasza prelekcje propagujące zagadnienia genealogiczne. Za swoją społeczną działalność został uhonorowany w Siedlcach nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza oraz Nagrodą Złotego Jacka. We wrześniu 2021 r. otrzymał medal "30-lecia Niepodległości Uzbekistanu" przyznanym przez prezydenta Republiki Uzbekistanu Shavkata Mirziyoyeva za wkład w promowanie dziedzictwa kulturowego tego kraju. Jest członkiem SDP oraz Światowego Towarzystw Badań, Ochrony i Popularyzacji Uzbeckiego Dziedzictwa.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie.
ZAPRASZAMY NA WARSZTATY TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE!
Szczegóły w zakładce - EDUKACJA
Eskpozycja czynna od 5 listopada br. do końca lutego 2025 r.
ZAPRASZAMY!