Nowa wystawa plenerowa

Od 23 czerwca kluczborskie Muzeum – noszące imię słynnego pszczelarza – serdecznie zaprasza na plenerową wystawę  upamiętniającą  tą wybitną postać. 
 
Przez okres wakacyjny na skwerze przy budynku Muzeum będzie można oglądać planszową ekspozycję pt. Jan Dzierżon, która przybliży życiorys pszczelarza, jego najważniejsze osiągnięcia stanowiące podstawy racjonalnego pszczelarstwa, takie jak „uruchomienie” gniazda pszczelego,  zbudowanie rozbieralnego ula skrzynkowego, a przede wszystkim – odkrycie partenogenezy czyli dzieworództwa pszczół.
Wystawa prezentuje postać niezwykłego księdza – naukowca, który oprócz pracy duszpasterskiej, całe swoje życie poświęcił hodowli i obserwacji pszczół, a wynikami doświadczeń dzielił się wnosząc w rozwój pszczelarstwa wiedzę i odkrycia, z których do dziś czerpią pokolenia pszczelarzy.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Ekspozycja dostępna do zwiedzania od  23 czerwca do końca sierpnia 2021 r.*
*Od 1 lipca wstęp na ekspozycje plenerowe BEZPŁATNY!
 
 
Realizacja zadania pn. „Zakup stojaków (ścianek) do prezentacji graficznych materiałów ekspozycyjnych o postaci ks. J. Dzierżona” w ramach projektu:
 
Zwiększenie dostępności zasobów kulturowych regionu poprzez remont budynku Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku oraz działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne.
Umowa nr RPOP.05.03.01-160029/19 z dnia 03 września 2020 r. 
 
 
Fragment ekspozycji plenerowej "Jan Dzierżon" Fragment ekspozycji plenerowej "Jan Dzierżon"
Fragment ekspozycji plenerowej "Jan Dzierżon" Muzealny skwer i zapylacze :)
 
 

PORTRET - nowa wystawa!

PORTRET - plakat wystawy Heleny Widziszowskiej

Helena Widziszowska 
1983 / Kluczbork (wróciłam tu po ponad 20 latach)
Portret to zagadnienie, które mnie fascynuje niezmiennie i od samego początku artystycznej drogi. Uznaję w sztuce tylko techniki tradycyjne, dlatego malarstwo olejne i rysunek (czasem też grafika, czy rzeźba). Wszystko co mam do powiedzenia zostawiam w tych portretach, dlatego  niech mówią same, zamiast mnie. 
 
Zapraszamy na wystawę od 4 czerwca 2021 r.
 
PORTRET - fragment ekspozycji
 
PORTRET - fragment ekspozycji
 
PORTRET - fragment ekspozycji
 
 

Stranger Things

STRANGER THINGS - plakat wystawy

Serdecznie zapraszamy na  wystawę malarstwa i grafiki Macieja Knapy.
STRANGER THINGS to intrygująca podróż w głąb wyobraźni  artysty, jak i własnej, bo wielość form i kolorów pozwalają na puszczenie jej wodzów...
 
Zapraszamy  naprawdę warto!
 
MACIEJ KNAPA  kluczborczanin, rocznik 75. Ukończył Grafikę warsztatową na wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg w Opolu. Miłośnik sztuki, muzyki i fotografii. Pasjonat podróży.
 
Od 2017 r. zainspirowany abstrakcjonizmem tworzę cykl grafik pt. STRANGER THINGS. Początkiem 2020 r. przeniosłem się do nowej pracowni i rzuciłem wyzwanie malarstwu. Wprowadziłem do swojej twórczości kolor, eksperymentując z nim, szukając nowych kształtów i abstrakcyjnych przestrzeni. Tą formą ekspresji pochłonięty jestem do dziś.
 
Wystawę dedykuję Ewie Gutkowskiej-Surowiec
 
Ekspozycja czynna do końca czerwca 2021 r.
 
STRANGER THINGS - fragment ekspozycji (grafiki) STRANGER THINGS - fragment ekspozycji (malarstwo)
 
 
 
 

Alfabet Pana Bronisława

Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy na wystawę prezentującą twórczość Bronisława Gniazdowskiego.

Alfabet Pana Bronisława - powstał dla uczczenia pamięci artysty w 30. rocznicę jego śmierci. Wreszcie, po wielu miesiącach zamknięcia możemy umożliwić zwiedzania ekspozycji.  Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przybliżającego życie i twórczość pana Bronisława.

Artysta urodzony 19 sierpnia 1901 r. w Warszawie, w 1931 r. uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1937 r. pracował w Muzeum Krzemienieckim na Wołyniu, prowadząc Dział Etnograficzny.
 W czasie wojny przebywał w Warszawie, tu przeżył wraz z rodziną Powstanie Warszawskie. Po wojnie osiadł w Kluczborku, gdzie był w latach 1956-1959 jednym z organizatorów Muzeum, w którym  pracował jako asystent do roku 1963. W latach późniejszych zajął się głównie nauczaniem rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym, równolegle prowadząc amatorski ruch plastyczny.

 
Prace,  fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z artystą prezentowane na wystawie i filmie pochodzą ze zbiorów prywatnych (głównie Rodziny malarza), część jest własnością naszego Muzeum. 

Ekspozycja czynna do końca sierpnia 2021 r.

<<< KLIKNIJ     KLIKNIJ     KLIKNIJ >>>

 

 
 
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny (od 1 lipca 2021 r.)

 

Oprowadzanie: niedziele i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób).

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek- piątek: 10:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.