Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim - NOWA WYSTAWA!

Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim - plakat ekspozycjiSerdecznie zapraszamy na wystawę Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Celem ekspozycji jest prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z lat 1900 – 1945, zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej oraz promowanie historii i tradycji lokalnej. 
 
Wystawa ma charakter etnograficzny i składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowane są fotografie archiwalne, przedstawiające mieszkańców Rejencji Opolskiej z lat 1890 – 1945 w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych i charakterystycznej odzieży codziennej. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów Fototeki Śląskiej Muzeum Wsi Opolskiej.
W drugiej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów śląskich ze zbiorów muzeum w postaci wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Modelami były osoby publiczne związane z opolską kulturą, nauką, sztuką, osoby znane i rozpoznawalne na terenie dzisiejszego Śląska Opolskiego (dyrektorzy teatrów, muzeów, aktorzy, dziennikarze, artyści, naukowcy itp.). 
Barwne fotografie pokazują współczesnych mieszkańców regionu w oryginalnych strojach ludowych, identycznych lub podobnych do tych na zdjęciach historycznych w pozach zaczerpniętych z ujęć archiwalnych. Z drugiej strony, czarno-białe historyczne zdjęcia uzyskały bardziej nowoczesną formę prezentacji graficznej. Jedne i drugie zostały opatrzone krótkimi opisami merytorycznymi, zawierającymi nazwę własną garderoby (także po śląsku), miejsce pochodzenia, czas powstania czy użytkowania, podanymi w sposób nawiązujący do współcześnie podpisywanych zdjęć modowych.
 
Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2022 r.
Serdecznie zapraszamy!
 
Bicykl - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji 
 
 

Na pocztówkowym szlaku - Wołczyn

Na pocztówkowym szlaku - Wołczyn (plakat ekspozycji)
Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Utrwala układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu. Między innymi dlatego pocztówki z Kluczborka i okolic stanowią trzon zbiorów historycznych Muzeum. Kolekcja ta jest prezentowana jako cykl wystaw czasowych Na pocztówkowym szlaku. Po ekspozycjach poświęconych pocztówkom z Byczyny i Kluczborka, przyszedł czas na Wołczyn. Oprócz pocztówek wydanych przed 1945 r., dopełnieniem wystawy są widokówki powojenne. Prezentowane są również inne muzealia związane z Wołczynem, głównie fotografie i dokumenty.
 
Serdecznie zapraszamy na wystawę "Na pocztówkowym szlaku  Wołczyn"
 
Ekspozycja czynna do końca października 2022 r.
 
 Fragment ekspozycji
Etykieta "Kminkówki" - wódki produkowanej przez Wołczyńską Fabrykę Drożdży Pocztówka z Wołczyna - ulica Kluczborska  
Pocztówki z Wołczyna Wieszak na ubrania z reklamą wołczyńskiego sklepu
 

MAGIA FOTOGRAFII

Magia fotografii - plakat

„Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego, w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym jak to widzimy".
Elliott Erwitt
 
Zgodnie z definicją fotografia to dziedzina sztuki, która polega na rejestrowaniu obrazów za pomocą światła. Żeby zobaczyć odbity obraz rzeczywistości wystarczy niewiele: wąska szczelina,  przez którą przesączy się światło oraz ciemnie pomieszczenie (camera obscura). Zupełnie inaczej jest z procesem utrwalenia. Ten, począwszy od pierwszy eksperymentalnych i nie do końca trwałych prób, aż po nowoczesne laboratoria, wymaga stosowania urządzeń, odczynników, stworzenia odpowiednich warunków oraz… czasu.
Serdecznie zapraszamy do naszego Muzeum na wystawę Magia fotografii, przygotowaną w oparciu o zbiory Muzeum z Praszki oraz własne  eksponaty. Ekspozycja ukazuje dla większości niedostępne na co dzień wyposażenie ciemni fotograficznej, dawne fotografie, a przede wszystkim – bogatą kolekcję aparatów fotograficznych.
 
Wystawa czynna do końca września 2022 r.
Serdecznie zapraszamy!
 
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 35,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek  czwartek: 10:00 –16:00*

piątek: 10:00 – 18:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).