Malarstwo Elżbiety Szołomiak

Malarstwo Elżbiety Szołomiak - plakat wystawyOd 6 września br. (niedziela) serdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę prezentującą twórczość niezwykłej artystki. Elżbieta Szołomiak urodziła się w 1940 r. w Jarosławiu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, pozostając pod opieką nieżyjącego już wybitnego plastyka, pedagoga Alojzego Zawady. Studia pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła w 1965 r. W 1978 r. otrzymała roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Artystka od czasu ukończenia studiów związana była z Opolem, następnie przeprowadziła się do Ustronia. Wiele podróżuje – odbyła niezwykłe wyprawy m.in. na Borneo, do Nowej Zelandii, Tajlandii, Indonezji i Birmy.
Swoją twórczość prezentowała na ponad 200 wystawach w różnych miastach Polski, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Rosji, Japonii, Danii, a nawet w Indonezji.
Jej obrazy cenił i promował Edmund Grzybowski – krytyk i znawca sztuki, redaktor naczelny warszawskiego tygodnika ilustrowanego „Stolica”, pisząc:
 Wielu malarzy realistów powiela lepiej lub gorzej rzeczywistość, bo patrząc na otaczający ich świat nie potrafi powiedzieć nic nowego. Ten konserwatywny realizm oddziałuje w kategoriach estetyki, ale nie odpowiada ludziom czującym i rozumiejącym sztukę. Malarstwo Elżbiety Szołomiak dzięki innemu widzeniu rzeczywistości jest przeciwieństwem takiej twórczości, chociaż opiera się
na realistycznej konwencji. Artystka należy do tych nowoczesnych twórców, którzy osiągnęli rzecz trudną – komunikatywność malarstwa, bez obniżenia jego rangi. Banalnie brzmi stwierdzenie, że sztuka jest niepodzielna, ale trzeba je powtarzać, gdyż wciąż odżywają spory na temat abstrakcji, realizmu, malarstwa nowoczesnego czy tradycyjnego. Związki z tradycją nie oznaczają przekreślenia poszukiwań nowego, współczesnego spojrzenia. Malarstwo Elżbiety Szołomiak jest świadectwem słuszności takich poszukiwań.
Drugą cechą tego malarstwa jest optymistyczne widzenie świata. Artystka jakby przeciwstawia się wszelkim obsesjom w sztuce. Twórczość jej uszlachetnia człowieka, co powinno być cechą każdej sztuki. Świat w obrazach Elżbiety Szołomiak jest wprawdzie realistyczny, ale odbity zawsze w szlachetnej i pięknej wizji malarskiej. Talent artystki pozwala jej tworzyć rzeczywistość harmonijną i romantyczną, a romantyzm ten widzimy zwłaszcza w pejzażach, które najtrafniej charakteryzują jej twórczość.

Ekspozycja czynna do 18 października 2020 r.

Pod opieką Dwunastu Apostołów

Plakat wystawy

Już od 20 maja serdecznie zapraszamy miłośników historii, na wystawę prezentującą dawny rynek w Kluczborku.  Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, pocztówki, dokumenty pochodzące z naszych zbiorów oraz - zupełnie nowy nabytek Działu Historii!

Dzięki przyznanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodzie pieniężnej za Wydarzenie Muzealne Roku 2018 w kategorii Wystawa (za wystawę „Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej”) możliwy był zakup unikatowego eksponatu do naszych zbiorów - wilkomu bractwa czeladniczego z dawnego Kluczborka (Kreuzburga).

Wilkom to puchar lub szklanica, służące do wznoszenia uroczystych toastów przez członków cechu lub bractwa czeladniczego. Okazją mogło być na przykład przywitanie przybywającego z innego miasta do cechu rzemieślnika (stąd nazwa wilkom od niem. willkommen − witać), wyzwoliny czeladnika (oficjalne przyjęcie w poczet mistrzów) lub inne uroczystości. Z kolei czeladnicy często zrzeszali się w bractwach czeladniczych, będących przejawem sprzeciwu wobec reguł nakładanych na nich przez cechy (utrudnienia w promocji na mistrza, opłaty cechowe, wydłużony okres terminowania). Nasz wilkom został wykonany właśnie dla członka takiego bractwa.
Jest to puchar cynowy (wys. 40 cm) z pokrywą, z rozbudowanymi partiami czary i podstawy, zdobiony dekoracją roślinną, niestety niesygnowany (brak informacji o jego wykonawcy). Z jednej strony czary wygrawerowany jest napis: „Gewidmet der / Fleischergeselle / Bruderschaft / Kreuzburg / 15 Februar / 1904” (Dedykowany członkowi bractwa czeladniczego cechu rzeźników, Kluczbork, 15 luty 1904), w ozdobnym obramieniu z bogatą dekoracją roślinną.

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Wilkom Dokumenty

Fragment ekspozycji

 

Świat Ajnów

Świat Ajnów - plakat wystawySerdecznie zapraszamy na  wystawę pt. „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”.
Prezentowana część kolekcji Muzeum Miejskiego w Żorach powstaje od 2015 roku i jest to obecnie największy w Polsce zbiór przedmiotów przynależnych kulturze ajnuskiej.
Na wystawie możemy zobaczyć przedmioty związane z kulturą tradycyjną (narzędzia i pozyskiwanie surowców, stroje, przygotowywanie i podawanie posiłków), współczesne wyroby Ainu Design – niektóre funkcjonujące jako sztuka pamiątkarska, a także eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały. Uzupełnieniem kolekcji są pocztówki pochodzące z początku XX wieku.
Zgromadzone obiekty stanowią doskonałą ilustrację procesu zmian zachodzących w ciągu ostatnich 150 lat. To muzealny zapis zaniku jednej z najciekawszych autochtonicznych kultur tej części świata, którą od zapomnienia „ocalił” etnograf  – Bronisław Piłsudski.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.
Wystawa „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” będzie eksponowana w kluczborskim muzeum do 11 października br.


Fragment ekspozycji - na pierwszym planie nóż ceremonialny Fragment ekspozycji - na pierwszym planie ołtarz (inaw)

Fragment ekspozycji - kobieta wyrabiająca maty Świat Ajnów - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - wnętrze chaty

Ruunpe - strój z charakterystycznym wzorem z motywem sowy  Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji  - fonograf Fragment ekspozycji

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

 

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.