Pod opieką Dwunastu Apostołów

Plakat wystawy

Już od 20 maja serdecznie zapraszamy miłośników historii, na wystawę prezentującą dawny rynek w Kluczborku.  Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, pocztówki, dokumenty pochodzące z naszych zbiorów oraz - zupełnie nowy nabytek Działu Historii!

Dzięki przyznanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodzie pieniężnej za Wydarzenie Muzealne Roku 2018 w kategorii Wystawa (za wystawę „Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej”) możliwy był zakup unikatowego eksponatu do naszych zbiorów - wilkomu bractwa czeladniczego z dawnego Kluczborka (Kreuzburga).

Wilkom to puchar lub szklanica, służące do wznoszenia uroczystych toastów przez członków cechu lub bractwa czeladniczego. Okazją mogło być na przykład przywitanie przybywającego z innego miasta do cechu rzemieślnika (stąd nazwa wilkom od niem. willkommen − witać), wyzwoliny czeladnika (oficjalne przyjęcie w poczet mistrzów) lub inne uroczystości. Z kolei czeladnicy często zrzeszali się w bractwach czeladniczych, będących przejawem sprzeciwu wobec reguł nakładanych na nich przez cechy (utrudnienia w promocji na mistrza, opłaty cechowe, wydłużony okres terminowania). Nasz wilkom został wykonany właśnie dla członka takiego bractwa.
Jest to puchar cynowy (wys. 40 cm) z pokrywą, z rozbudowanymi partiami czary i podstawy, zdobiony dekoracją roślinną, niestety niesygnowany (brak informacji o jego wykonawcy). Z jednej strony czary wygrawerowany jest napis: „Gewidmet der / Fleischergeselle / Bruderschaft / Kreuzburg / 15 Februar / 1904” (Dedykowany członkowi bractwa czeladniczego cechu rzeźników, Kluczbork, 15 luty 1904), w ozdobnym obramieniu z bogatą dekoracją roślinną.

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Wilkom Dokumenty

Fragment ekspozycji

 

Radość życia na afrykańskich batikach

Radość życia na afrykańskich batikach - plakat wystawyOd 20 maja 2020 r. serdecznie zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy  „Radość życia na afrykańskich batikach”, ze zbiorów  Muzeum Misyjno-Etnograficznego  Księży Werbistów w Pieniężnie.
Główną ideą tej kolorowej i egzotycznej wystawy jest ukazanie – jak w barwnym kalejdoskopie – bogactwa kultury ludów Afryki. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przede wszystkim batiki, przedstawiające codzienne zajęcia mieszkańców,  tańce oraz grę na instrumentach muzycznych. Tkanina batikowa – tak charakterystyczna dla Afryki  – nie tylko ozdabia domostwa, równie często jest wykorzystywana przy produkcji ubrań noszonych przez kobiety w całej Afryce.
Batik to  technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie niezamaskowane miejsca. Wzory na tkaninie uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem z użyciem pędzli, patyczków, szpatułek lub specjalnego przyrządu do malowania na tkaninach – tjantingu. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarzany jest wielokrotnie.
Afrykańską radość życia ukazano nie tylko na batiku. Na wystawie można również zobaczyć obrazy olejne, rzeźby, instrumenty muzyczne i etniczną biżuterię.  Zgromadzone eksponaty pochodzą z Ghany, Togo, Tanzanii, Nigerii, Kenii, Kongo, Gwinei, Tunezji i Madagaskaru. 
Wystawa będzie gościć w naszym muzeum do końca sierpnia 2020 r.

Serdecznie zapraszamy!

Radość życia... - fragment ekspozycji Obraz wykonany techniką batikową

Biżuteria etniczna Radość życia... - fragment ekspozycji

Rzeźba na tle tkaniny batikowej Radość życia... - fragment ekspozycji

Radość życia... - fragment ekspozycji Instrumenty muzyczne

Instrumenty muzyczne Radość życia... - fragment ekspozycji Radość życia... - fragment ekspozycji


 

Świat Ajnów – ekspozycja dostepna od 20 maja!

Świat Ajnów - plakat wystawySerdecznie zapraszamy na  wystawę pt. „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”.
Prezentowana część kolekcji Muzeum Miejskiego w Żorach powstaje od 2015 roku i jest to obecnie największy w Polsce zbiór przedmiotów przynależnych kulturze ajnuskiej.
Na wystawie możemy zobaczyć przedmioty związane z kulturą tradycyjną (narzędzia i pozyskiwanie surowców, stroje, przygotowywanie i podawanie posiłków), współczesne wyroby Ainu Design – niektóre funkcjonujące jako sztuka pamiątkarska, a także eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały. Uzupełnieniem kolekcji są pocztówki pochodzące z początku XX wieku.
Zgromadzone obiekty stanowią doskonałą ilustrację procesu zmian zachodzących w ciągu ostatnich 150 lat. To muzealny zapis zaniku jednej z najciekawszych autochtonicznych kultur tej części świata, którą od zapomnienia „ocalił” etnograf  – Bronisław Piłsudski.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.
Wystawa „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” będzie eksponowana w kluczborskim muzeum do końca wakacji br.


Fragment ekspozycji - na pierwszym planie nóż ceremonialny Fragment ekspozycji - na pierwszym planie ołtarz (inaw)

Fragment ekspozycji - kobieta wyrabiająca maty Świat Ajnów - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - wnętrze chaty

Ruunpe - strój z charakterystycznym wzorem z motywem sowy  Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji  - fonograf Fragment ekspozycji

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)*

*UWAGA! Podczas epidemii COVID-19 przyjmowanie grup i oprowadzanie - czasowo wstrzymane.

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

Uwaga - w okresie wakacji Muzeum czynne co drugą niedzielę (czyli 5 i 19 lipca oraz 2,16 i 30 sierpnia)

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.