NAS TROJE

Nastroje - plakat ekspozycji, na beżowym tle prace artystów: Anny i Magdaleny Mendel, oraz Józefa Kuźniara

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem
zamkniętym na miłość„ 
                                                 Jan Paweł II
 
„Pomysł na wystawę  – NAS TROJE zrodził się pod wpływem chwili, nastroju, myśli… aby pokazać, że sztuka połączyła ojca, córkę i wnuczkę. Połączyło nas zamiłowanie do malowania, rysowania, pisania, rzeźbienia, fotografowania, czytania książek, przeglądania artystycznych albumów, a także przebywania w kontakcie z dziełem muzealnym.
Nie jest nam obojętna piękna panorama miast, krajobrazu, detal i barwa roślin, potrafimy zatrzymać się i dostrzec to, co czasem jest niezauważalne dla innych. Stąd rodzą się tematy fotografii, grafik, obrazów czy inspiracji do zajęć  z uczniami.
Wystawa prezentuje fragment twórczości:
Józefa Kuźnara, mojego ojca, nieżyjącego już mieszkańca Byczyny, którego pasją było pisanie kronik o Byczynie, stosował w nich piękną kaligrafię, ozdoby –  akwarelowe grafiki i inicjały. Stworzył cykl  – W prasie o Byczynie, malował  również obrazy olejne, pisanki, rzeźbił w drewnie.
Anny Mendel, mieszkanki Byczyny, która pracując w szkole jako nauczycielka plastyki, stara się swoim podopiecznym przekazać potrzebę  kontaktu ze sztuką,  obcowania z nią, rozwija talenty plastyczne, rozbudza kreatywność wśród nich. Przekazuje im także swój sposób rozwijania pasji,  prezentując na wystawie, fotografie, akryle, ceramikę oraz cykl grafik – linorytów.
Magdaleny Mendel, mojej córki, mieszkanki Byczyny,  która w wolnych chwilach doskonali swój warsztat, rysując i malując akwarelami i akrylami. Inspirację do swojej twórczości czerpie z przeczytanych książek, obserwacji życia codziennego, głównie przyrody i podróży. Często inspirujące ją tematy zamieszcza w swoim szkicowniku.
Aby tworzyć trzeba mieć natchnienie, nastrój, spokój duszy i czas…Wszystkim życzę zatrzymania się na chwilę i spojrzenia na otaczającą nas codzienność… „
 
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy!
 

 

Barwy światła, barwy ciszy

Plakat ekspozycji "Barwy światła – barwy ciszy, Katedry Notre Dame w Paryżu" - plakat w różowej tonacji, w prawej części widoczny fragment katedry - filar z barwnymi plamami światła przesączonego przez witraż.

Serdecznie zapraszamy na wystawę autorstwa Wandy Małkowskiej „Barwy światła – barwy ciszy, Katedry Notre Dame w Paryżu”.
"Fotografie zamieszczone na wystawie wykonane zostały we wnętrzu katedry przed pożarem, ukazują odbicia światła przedostające się przez witraże w zakamarki świątyni, na ściany, filary, rzeźby… Tragedia spalenia się części Katedry w 2019 r. uczyniła moje zdjęcia hołdem dla jej pamięci. Wnętrze takie już nie istnieje. Teraz wiemy, że kończy się jej odbudowa. Pozostaję z nadzieją, że Katedra powróci do swojej świetności. Wystawa zabiera nas w świat kamienia i światła, z dala od zgiełku, w ciszy tworzy mistyczny nastrój".
Wanda Małkowska fotografuje i maluje z zamiłowania. Prawnik z wykształcenia /Uniwersytet Wrocławski i podyplomowo Uniwersytet Jagielloński/. Miłośniczka przyrody i podróży, interesuje się sztuką i filozofią. Swoją twórczością przybliża niepostrzegany w pośpiechu świat otoczenia człowieka.
Wystawy fotograficzne:
w muzeach: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum St. Noakowskiego w Nieszawie, Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce /udział w zbiorowej/,
w galeriach: Centrum Francusko – Polskie w Olsztynie, „Lex” w Warszawie, Zamki Gotyckie w Ostródzie i Nidzicy, CSM w Częstochowie, Zamek w Morągu, Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach i inne.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
 
 

Gdzieś w nas...

"Gdzieś w nas..." - plakat wystawy prezentującej malarstwo Danuty Woźniak-Ryncy, w tle jedna z prac artystki, w szaro-błękitnej tonacji.

Danuta Wożniak-Ryńca  jest mieszkanką Kluczborka.  Tutaj spędziła dzieciństwo, założyła rodzinę, pracowała zawodowo jako pedagożka, terapeutka, trenerka kompetencji społecznych, ekspertka i wieloletnia dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kluczborku. Malowaniem obrazów zajmuje się od 2008 r. W roku 2015 została przyjęta do grona członków Polskiego Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu i brała udział w kilkunastu ogólnopolskich plenerach malarskich. Jej prace przedstawiane były na indywidualnych i grupowych wystawach w Polsce. Wiele z nich znajduje się w prywatnych galeriach w kraju i za granicą.
Wystawy indywidualne:
Wystawa malarstwa - Ratusz w Byczynie 2011 r.
Wystawa malarstwa - Kluczborski Dom Kultury 2013 r.
„Malarstwo inspirowane naturą”- Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach 2015 r.
„ W błękicie” - Kluczborski Dom Kultury 2019 r.
Wystawa malarstwa - Dom  Kultury w Paczkowie - 2019 r.
  Wystawy zbiorowe:
Sercem malowane-twórcze pasje Kobiet - Kluczbork w latach 2009-2024.
Zimowy las Sztuki w Teatrze Eko-studio w Opolu w 2019 r.,2020 r., 2022 r.
 
Obrazy będą prezentowane w Muzeum im. Jana Dzierżona od 21 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. Po zakończeniu wystawy prace będzie można zakupić, a zebrane środki zostaną przekazane na rehabilitację 16 letniej Leny Śledzkiej, dla której z powodu choroby jest ona niezbędna. Dziewczynka choruje na Zespół Retta. 
 
 
Nie rzeczywistość sama, ale serce z jakim ku niej przystępujemy, nadaje rzeczom kształty i kolory – Henryk Sienkiewicz
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).