Instrumenty muzyczne

Muzyka towarzyszy człowiekowi od kołyski do grobu. Poza głosem ludzkim jedynie instrumenty muzyczne są w stanie oddać dźwiękami uczucia człowieka – jego wiarę i nadzieję, radość i ból. W kulturach dalekich lądów instrumenty muzyczne są nawet przedmiotami kultu lub nośnikami symboli i pojęć kosmicznych. 
Rozwój muzyki i instrumentów pozostawał zawsze w ścisłym związku ze stopniem rozwoju kultury oraz z poziomem życia danego społeczeństwa. Najintensywniej muzyka i kultura rozwijały się tam, gdzie zderzały się wpływy i impulsy różnych cywilizacji. Ich wzajemne uzupełnianie się oraz sprzeczności między nimi tworzyły sprzyjające warunki dla rozkwitu muzyki.
Gdy prześledzimy długą drogę rozwoju instrumentów muzycznych od ich form pierwotnych sprzed wielu tysięcy lat, aż do skomplikowanych instrumentów elektronicznych naszych czasów, wkroczymy na porywający obszar historii ludzkich wynalazków i zmian odczuć estetycznych. W przeciągu wieków w różnych kulturach zmieniała się ocena brzmienia usłyszanego dźwięku, w związku z czym wzrastała lub malała popularność poszczególnych instrumentów. Te instrumenty, których brzmienie odpowiadało ówczesnym miejscowym normom estetycznym, były wytwarzane 
w wielu różnych odmianach, szczególną wagę przywiązywano bowiem do ich formy zewnętrznej. Instrumenty te osiągały często taką doskonałość formy, że mogą być uznane za dzieła sztuki, wzbudzające stałe zainteresowanie muzyków i budowniczych instrumentów, czarujące artystów plastyków i kolekcjonerów. Niekiedy właściwa funkcja muzyczna była podporządkowana zewnętrznemu przepychowi. Budowano instrumenty ze szlachetnego drewna, z kości słoniowej i cennych metali, ozdabiano kamieniami szlachetnymi, masą perłową lub lazurytem. Także w tym względzie podlegały gustom epoki i dlatego można je uznać za obiektywne dokumenty zmian stylu w sztuce. 
 
Serdecznie zapraszamy na wystawę Instrumenty muzyczne, ze zbiorów Muzeum w Praszce.
Ekspozycja czynna do końca maja 2022 r.
 
Instrumenty muzyczne - fragment ekspozycji Instrumenty muzyczne - fragment ekspozycji
 
 
Instrumenty muzyczne - fragment ekspozycji Instrumenty muzyczne - fragment ekspozycji

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

 

Oprowadzanie: soboty, niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).