Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej

Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej - plakat wystawy 9 listopada - lekcje historii dla uczniów szkół średnich

"Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej"
Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Po upadku powstania warszawskiego do niemieckich obozów jenieckich trafiła grupa ok. 17 tysięcy powstańców. Wystawa przybliża ich los od momentu złożenia broni aż po odzyskanie wolności. Co ważne, tę kilkunastotysięczną rzeszę tworzyli nie tylko mężczyźni, ale i traktowane na równi z nimi kobiety i dzieci. Dzięki ekspozycji oglądający mogą zwrócić uwagę na fakt, że nigdy wcześniej w historii do niewoli nie trafiła grupa ludzi tak mocno zróżnicowana pod względem wieku, płci, pochodzenia czy wykształcenia.
Dla większości powstańców pobyt w obozach jenieckich był doświadczeniem nowym i niezwykle trudnym. Oznaczał rozłąkę z bliskimi, izolację, często przymusową pracę i brutalne traktowanie ze strony załogi obozowej, głód, brud i zimno, a pod koniec wojny także konieczność podjęcia ogromnie istotnej decyzji: wracać do kraju czy pozostać na emigracji? Wystawa za pomocą unikalnych zdjęć, dokumentów czy listów przedstawia obozową rzeczywistość, jaka stała się udziałem powstańców warszawskich.

Serdecznie zapraszamy!

Ekspozycja czynna do 30 listopada 2021 r.

Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej - fragment ekspozycji Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej - fragment ekspozycji