Alfabet Pana Bronisława

Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy na wystawę prezentującą twórczość Bronisława Gniazdowskiego.

Alfabet Pana Bronisława - powstał dla uczczenia pamięci artysty w 30. rocznicę jego śmierci. Wreszcie, po wielu miesiącach zamknięcia możemy umożliwić zwiedzania ekspozycji.  Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przybliżającego życie i twórczość pana Bronisława.

Artysta urodzony 19 sierpnia 1901 r. w Warszawie, w 1931 r. uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1937 r. pracował w Muzeum Krzemienieckim na Wołyniu, prowadząc Dział Etnograficzny.
 W czasie wojny przebywał w Warszawie, tu przeżył wraz z rodziną Powstanie Warszawskie. Po wojnie osiadł w Kluczborku, gdzie był w latach 1956-1959 jednym z organizatorów Muzeum, w którym  pracował jako asystent do roku 1963. W latach późniejszych zajął się głównie nauczaniem rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym, równolegle prowadząc amatorski ruch plastyczny.

Prace,  fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z artystą prezentowane na wystawie i filmie pochodzą ze zbiorów prywatnych (głównie Rodziny malarza), część jest własnością naszego Muzeum.

Ekspozycja czynna do końca sierpnia 2021 r.

<<< KLIKNIJ     KLIKNIJ     KLIKNIJ >>>