Radość życia na afrykańskich batikach

Radość życia na afrykańskich batikach - plakat wystawyOd 20 maja 2020 r. serdecznie zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy  „Radość życia na afrykańskich batikach”, ze zbiorów  Muzeum Misyjno-Etnograficznego  Księży Werbistów w Pieniężnie.
Główną ideą tej kolorowej i egzotycznej wystawy jest ukazanie – jak w barwnym kalejdoskopie – bogactwa kultury ludów Afryki. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przede wszystkim batiki, przedstawiające codzienne zajęcia mieszkańców,  tańce oraz grę na instrumentach muzycznych. Tkanina batikowa – tak charakterystyczna dla Afryki  – nie tylko ozdabia domostwa, równie często jest wykorzystywana przy produkcji ubrań noszonych przez kobiety w całej Afryce.
Batik to  technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie niezamaskowane miejsca. Wzory na tkaninie uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem z użyciem pędzli, patyczków, szpatułek lub specjalnego przyrządu do malowania na tkaninach – tjantingu. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarzany jest wielokrotnie.
Afrykańską radość życia ukazano nie tylko na batiku. Na wystawie można również zobaczyć obrazy olejne, rzeźby, instrumenty muzyczne i etniczną biżuterię.  Zgromadzone eksponaty pochodzą z Ghany, Togo, Tanzanii, Nigerii, Kenii, Kongo, Gwinei, Tunezji i Madagaskaru.
Wystawa będzie gościć w naszym muzeum do końca sierpnia 2020 r.

Serdecznie zapraszamy!

Radość życia... - fragment ekspozycji Obraz wykonany techniką batikową

Biżuteria etniczna Radość życia... - fragment ekspozycji

Rzeźba na tle tkaniny batikowej Radość życia... - fragment ekspozycji