ŚWIAT KOBIETY - TYLKO DO 16 LUTEGO

Plakat wystawy "Świat kobiety. Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850-1940)"

Tylko do 16 lutego br. serdecznie zapraszamy na wystawę "Świat kobiety. Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850-1940)".


Ekspozycja przybliża realia, w jakich żyła, pracowała i świętowała Ślązaczka, w okresie od poł. XIX wieku do II wojny światowej. Dwanaście wyodrębnionych części wystawy kolejno prezentuje tematy związane z pracą domową, wychowaniem dzieci, obowiązkami rodzinnymi, czy oczekiwaniami społeczności wobec kobiet, którym nie zawsze potrafiły sprostać. Wystawa porusza również tematykę związaną z życiem religijnym i duchowym, obrzędowością rodzinną - od narodzin, przez wiek dziecięcy, dorastanie, zamążpójście, macierzyństwo, a wreszcie po starość i śmierć.
Jak pisze autorka ekspozycji - Elżbieta Oficjalska - koncepcja wystawy (...) została opracowana w oparciu o założenie istotnej roli kobiety w śląskiej rodzinie i społeczności lokalnej. Ważkość tej roli wynikała z "zakresu obowiązków" przynależnych kobiecie w gospodarstwie domowym, wpływu na wychowanie dzieci i kształtowanie otoczenia rodzinnego, ale też z jej udziału w życiu społeczności wiejskiej. Celem jest również odpowiedź na pytanie, jakie były oczekiwania w stosunku do kobiety w różnych stadiach życia - dziewczynki, panny, mężatki, matki, babki, "starej panny" - oraz jakie były pragnienia, aspiracje samych kobiet.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. Grupy zorganizowane, wcześniej zgłoszone - oprowadzamy po ekspozycji.

Najmłodszych – zapraszamy na warsztaty towarzyszące wystawie. Dzieci podczas zajęć wykonają prostą, wirującą zabawkę z papieru i tektury.
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały. Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu.

Koszt zajęć:
2 zł bilet wstępu (ulgowy) + 3 zł uczestnictwo w warsztatach


Dzieciństwo - fragment ekspozycji Dziecko z zabawką - fotografia Wesele - fragment ekspozycji

Żona - matka - gospodyni - fragment ekspozycji Praca zawodowa - fragment ekspozycji Świat kobiety. Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850-1940) - fragment ekspozycji

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).