Tatusiu, kiedy wrócisz? - tylko do 13 października

 "Tatusiu, kiedy wrócisz?" - plakat ekspozycjiTylko do 13 października zapraszamy na wystawę „Tatusiu, kiedy wrócisz?” Polskie rodziny w latach II wojny światowej. Ekspozycja przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych  przedstawia losy wielu tysięcy polskich rodzin, które – rozdzielone niewolą podczas wojennej zawieruchy – próbowały przetrwać, ratując zrywane odległością i izolacją więzi. Podstawą ekspozycji stała się korespondencja jeniecka, tj. karty pocztowe i listy, między polskimi jeńcami wojennymi przetrzymywanymi w obozach Wehrmachtu i NKWD a ich najbliższą rodziną. Uzupełniają ją tak interesujące pamiątki, jak np. bajki przygotowane przez ojców-jeńców dla swoich synów i córek.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia historię niecodziennej korespondencji prowadzonej podczas wojny przez wychowanków przedszkola w Kraśniku z polskimi oficerami w Oflagu VI B Dössel. Druga część ekspozycji skupiona jest na relacjach między ojcami-jeńcami wojennymi a ich bliskimi.

Najmłodszych (dzieci w wieku przedszkolnym i kl. I-IV), zapraszamy do wzięcia udziału w lekcji zatytułowanej "Mały patriota". Zajęcia przybliżą losy żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej i radzieckiej oraz sposób, w jaki ratowali zrywane z rodzinami więzi. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze pojęcia związane z tematem lekcji, jak. np.: II wojna światowa, jeniec, niewola, korespondencja jeniecka czy cenzura.

Grupy zorganizowane chcące zwiedzić ekspozycję i wziąć udział w lekcji prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu!

Koszt zajęć: 2 zł/os. - bilet wstępu (ulgowy)

Tatusiu, kiedy wrócisz? - fragment ekspozycji List ojca do córki wysłany z obozu jenieckiego Tatusiu, kiedy wrócisz? - fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji - na pierwszym planie rogatywka polowa   Tatusiu, kiedy wrócisz? - fragment ekspozycji

Serdeczie zapraszamy!

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

 

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.