Karty do gry - Historia i współczesność

karty do gry kluczbork

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, zaprasza na wystawę z prywatnej kolekcji Andrzeja Kalandyka: KARTY DO GRY - HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ.

Karty do gry prawdopodobnie były już znane w Chinach przed X wiekiem. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji używanej w czasie gry w kości; niektóre karty wywodzą się także z chińskich papierowych pieniędzy – uważa się, że w najstarszych grach używano prawdziwych banknotów.

Do Europy karty trafiły około XIV i zostały spopularyzowane po rozpowszechnieniu się druku wynalezionego przez Johannesa Gutenberga. Karty do gry w Polsce są znane od pierwszej połowy XV w. i dotarły z Niemiec. Pierwsza wzmianka znajduje się w artykule DE LUDORUM ABSTINENTIA wydanym w Krakowie w 1456 r., w którym zabrania się gry w karty na Krakowskim Uniwersytecie. Najstarsze polskie karty do gry (znalezione w XIX w.) pochodzą z Krakowa i zostały wykonane przez Hanusza z Bolesławia w 1499 r., natomiast pierwsze karty polskie z nazwiskiem wykonawcy pochodzą z 1595 r.

Karty wykonuje się z kilku warstw papieru, od trzydziestu lat powlekanego cienką warstwą plastiku. Wykonuje się także karty o mniejszych wymiarach, wygodne przy stawianiu pasjansów, oraz większe, lepiej widoczne na scenie  w czasie pokazów.

Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 52 (56 do tarota) prostokątne karty o wymiarach 63 × 89 milimetrów (karty do pokera), 57 × 89 milimetrów (karty do brydża) lub 60 × 113 milimetrów (karty do tarota) w 4 kolorach.

  • trefl (♣ z j. francuskiego trefle - koniczyna, nazwa potoczna: żołądź; ang. Clubs)
  • karo (♦ z j. francuskiego carreau - czworokątny, nazwa potoczna: dzwonek; ang. Diamonds)
  • kier (♥ z j. francuskiego coeur - serce, nazwa potoczna: czerwień; ang. Hearts)
  • pik (♠ z j. francuskiego pique - grot, nazwa potoczna: wino; ang. Spades)
Poza grami kart używa się także do innych celów, na przykład takich jak, wróżenie czy triki iluzjonistyczne. Więcej informacji można znaleźć na wystawie, gdzie bogata kolekcja ponad 250 talii kart, pozwoli poznać zarówno historię, jak i współczesne dzieje kart do gry.

Serdecznie zapraszamy. Wystawa czynna tylko do 2 października.
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

 

Oprowadzanie: soboty, niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).