Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej zawsze budzili fascynację i ciekawość, zarówno w kręgach naukowych, jak i wśród zwykłych ludzi. Ich pełne tajemnic zwyczaje oraz kultura przez lata obrosły w wiele legend i mitów.
Kluczborskie Muzeum, z niezwykłą przyjemnością prezentuje w swych murach fragment autentycznej kultury Indian Ameryki Południowej. Dzięki zbiorom wypożyczonym z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, można zapoznać się zarówno z wytworami materialnymi, jak i sposobem życia mieszkańców tamtych terenów.
Na wystawie Kultury Indian Ameryki Południowej zaprezentowane zostały zbiory Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich MAiE, między innymi kolekcja bogato zdobionej ceramiki i inne przedmioty codziennego użytku. Szczególnie warte uwagi są eksponaty pochodzące z okresu prekolumbijskiego (kultury – Mochica, Chimu, Paracas, Nazca oraz kultura Tairona).
Na wybrzeżu, w dżungli i w puszczy to niezwykła podróż przez dorzecza, najdłuższe łańcuchy gór i równikowe lasy, w trakcie której prezentowane jest bogactwo kultury materialnej Indian – odzież, akcesoria tkackie oraz biżuteria. Kolekcja obejmuje również broń służącą do polowań, instrumenty muzyczne, talizmany i wiele innych.
Uzupełnieniem wystawy są czarno-białe zdjęcia wykonane w 1948 roku przez Annę Kowalską-Lewicką w czasie jej wyprawy badawczej do Montanii, oraz barwne fotografie pochodzące z prywatnej kolekcji.
Ekspozycji towarzyszy prezentacja zdjęć z terenów dzisiejszego Peru, Ekwadoru i Kolumbii oraz oprawa muzyczna.
Autorką scenariusza wystawy jest pani Barbara Chlebowska, pracownik MAiE.
-
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!
-
WYSTAWA CZYNNA od 2 lutego – do końca marca 2012 r.