Otwarcie wystawy - fotorelacja

Irankarapte - tym ajnoskim powitaniem 6 marca br. w naszym Muzeum otwarto wystawę czasową poświęconą niezwykłemu ludowi. „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” przedstawia życie codzienne i kulturę Ajnów na przełomie XIX i XX wieku, przybliżając jednocześnie postać polskiego etnografa badającego i fotografującego ten lud, Bronisława Piłsudskiego, zesłańca i starszego brata Józefa Piłsudskiego.

Bronisław Piłsudski, jak mówił dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach dr Lucjan Buchalik, spędził wśród Ajnów na Sachalinie 15 lat zesłania, miał ajnoską żonę i dwoje dzieci. Badał przede wszystkim ich język dla którego sporządził materiały do słowników. Zapisał również wiele bajek i pieśni ludowych. Dziś językiem Ajnów z powodu wypierania go przez język japoński biegle posługuje się ok. 15 osób, wyłącznie starszych. Grozi mu wymarcie, dlatego tak ważne są materiały zarejestrowane przez Bronisława Piłsudskiego, człowieka, który ocalił  Ajnów od zapomnienia.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz i instytucji, a uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kluczborku, uczestniczyli w warsztatach, na których każdy przygotował niepowtarzalne nakrycie głowy z charakterystycznym motywem ajnoskiej "sowy". Zapraszamy do fotorelacji.


Uroczyste otwarcie wystawy Uroczyste otwarcie wystawy

Uroczyste otwarcie wystawy Warsztaty

   Warsztaty Warsztaty

Warsztaty "Ajnowie" na wystawie

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

 

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.