Z czeluści muzealnych magazynów... EKSPONAT MIESIĄCA!

Aby zaspokoić potrzebę wiedzy miłośników naszego Muzeum oraz z przytupem wkroczyć w XXI wiek wprowadzamy na stronie internetowej nowy cykl – EKSPONAT MIESIĄCA !!!
Będą w nim prezentowane zabytki z poszczególnych działów, jedynie z krótkim opisem, aby bardziej dociekliwi mogli pokusić się o własną dogłębną interpretację.

Jako pierwszy prezentujemy zespół dokumentów znalezionych 13.07.2012 r. w kuli iglicy wieży kluczborskiego ratusza.

Dokumenty sporządzone zostały na siedmiu kartach papieru (dwa duże arkusze zgięte na pół i trzy pojedyncze karty z zagiętą krawędzią). Niektóre z kart zapisane są dwustronnie, przy czym tekst na pierwszej stronie napisano odręcznie czarnym atramentem, resztę tekstu stanowi maszynopis. Pierwotnie dokumenty zszyto czarno-białym sznurkiem, opatrzono pieczęciami, zwinięto w rulon, związano różowym sznurkiem i zamknięto w metalowej tubie.

Zespół dokumentów powstał w 1926 r. i zawiera opis historii ratusza i miasta w latach 1737-1926.

W rulonie znajdowały się następujące dokumenty:

Str. 1  Karta tytułowa wprowadzająca – rękopis spisany 12.11.1926 r. Podpisali się pod nim rajcy i burmistrz ówczesnego Kreuzburga – Waldemar Reche.

Str. 2-3 Odpis dokumentu spisanego w 1752 r. w języku łacińskim wraz z tłumaczeniem na język niemiecki.

Str. 4-5 Odpis dokumentu w języku niemieckim z 31.10.1858 r., podpisanego przez kluczborskich rajców z burmistrzem Robertem Mϋllerem na czele.

Str. 6-9  Historia Ratusza od roku 1858 spisana 12.11.1926 r., z dokładnym spisem osób zaangażowanych w jego przebudowę.

Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 1Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 2Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 3

Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 4Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 5Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 6

Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 7Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 8Dokumenty z kluczborskiego ratusza - str. 9

Przy okazji serdecznie zapraszamy na wystawę "Pod opieką Dwunastu Apostołów - dawny rynek w Kluczborku", gdzie można na własne oczy obejrzeć ten unikatowy dokument.
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących