Bramy Kluczborka - czy nadal istnieją?

Pośród nas jest wielu pasjonatów dziejów Kluczborka, więc dziś garść informacji z historii miasta, a punktem wyjścia będzie obraz znajdujący się w zbiorach naszego Muzeum: "Brama Polska ok. 1846 r." autorstwa Bogusława Jarkłowskiego.



Już w XIII w. miasto otaczały wały ziemne z ostrokołem, a prawdopodobnie pod koniec XIV w. zostały wzniesione z trzech stron umocnienia murowane (od strony północnej znajdowała się drewniana palisada z fosą i naturalne przeszkody - mokradła i bagna), które w następnych wiekach były naprawiane i uzupełniane. Do miasta można było wjechać przez dwie główne bramy: Polską (zwaną też Krakowską) na wschodzie i Niemiecką (Wrocławską) na zachodzie. To tam zbiegały się ulice wychodzące z prostokątnego rynku. Przed miastem rozciągały się przedmieścia noszące nazwy pochodzące od bram - Polskie, po wschodniej i Niemieckie po zachodniej stronie miasta.
Obecnie fragmenty murów miejskich zachowały się tylko w części wschodniej i południowej, natomiast wspomniane bramy już nie istnieją!

Zachęcamy do poznawania historii Kluczborka, a przy okazji polecamy naszą publikację "Kluczbork. Szkice z dziejów miasta".

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).