Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej

Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej - plakat wystawyJuż od 5 lipca w Kluczborskim Muzeum prezentujemy wystawę Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej, przygotowaną przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Ekspozycja przybliża intencjonalne znaki graficzne, inskrypcje oraz ikonografię, występujące na obiektach drewnianych (głównie) będących w zbiorach Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Znaki pogrupowane zostały na kategorie intencjonalne – np. ciesielskie znaki montażowe, zapisy fundacyjne, symbolika apotropeiczna i religijna czy znaki inne (inicjały, znaki o niewiadomym znaczeniu i pochodzeniu, itp.). Na planszach, oprócz fotografii, znalazły się rysunki i schematy, które obrazują strukturę, fakturę oraz lokalizację znaków, napisów i inskrypcji. W gablotach pokazano tradycyjne narzędzia ciesielskie do nanoszenia wymiarów, urządzenia kontrolne oraz narzędzia służące do obrabiania i wyrównywania powierzchni drewna. Zaprezentowano m.in. dłuta, pobijaki, ciosła, topory, cyrkle i miarki.

Ekspozycja czynna dla zwiedzających do 9 września 2018 r.

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji 

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - belka mącznica z wiatraka z Dobrzenia Wielkiego

Fragment ekspozycji - piły Fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).