Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej

WystawaŻycie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej” to próba opisu Afryki będąca podróżą przez kolejne strefy geograficzne, która wprowadza w obszar ludów tak odmiennych kulturowo od Europy, że świat ten zadziwia i przyciąga jednocześnie. Życie codzienne, kultura i sztuka zostały na wystawie zaprezentowane poprzez zwykłe przedmioty, które dla Europejczyka wydają się tajemniczo niezrozumiałe, poprzez próbę opisu życia za pomocą małych, teatralnych inscenizacji, poprzez prezentację przykładów sztuki właściwych wybranym plemionom. To podróż śladami Stasia i Nel z „W pustyni i w puszczy”, tyle że przeniesionej ze wschodu na zachód Afryki.
Zwiedzając wystawę oglądamy zagrodę obronną plemienia Somba przypominającą formą średniowieczne zamki, przedmioty związane z życiem codziennym kobiety i mężczyzny, wyposażenie kuchni i broń, typowe zajęcia - tkactwo i garncarstwo, a także ubrania, sztukę, rzeźby i maski, a wszystko ilustrowane fotografiami i tkaniną artystyczną, która jest również próbą opisu tego świata.
Zapraszamy w podróż do wnętrza kontynentu, który jeszcze nie tak dawno był białą plamą na mapie. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać Afrykę unikając popadania w stereotyp czy pułapki oceniania i wartościowania, wykorzystując jednocześnie reporterski styl dziennika podróży.