Plakat ekspozycji CZĘŚCI/KAWAŁKI - utrzymany w tonacji szarości, na pierwszym i drugim planie prace artysty przedstawiające głowy

CZĘŚCI/KAWAŁKI

To wystawa prezentująca prace z różnych etapów twórczości lokalnego artysty ceramika – Grzegorza Sypko, pochodzącego z Kluczborka. Jako całość pokazują przekrój jego dotychczasowego dorobku artystycznego. Na szczególną uwagę zasługują jego ceramiczne mozaiki, które są ulubionym motywem twórcy. Spajają części, kawałki ceramiki w całość.

Wystawa prezentuje dużą  różnorodność prac, wszechstronność i możliwości jakie daje ceramika oraz różne okresy twórczości  – od prac wykonanych w czasie studiów (pentaptyk „Majaki”), mozaiki („Czarny piorun”, „Patchwork”, „Frost”, „Nurt”), po ostatnie animalistyczne prace, a także ceramikę użytkową. Jego prace są odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się świat i potrzebę łączenia tego co podzielone.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum im. J. Dzierżona w Kluczborku, w grudniu 2024 r. i styczniu 2025 r.

Grzesiek Sypko

Urodzony w 1988 roku w Kluczborku. Absolwent Publicznego Liceum Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu, a następnie Wydziału Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie instruktor ceramiki w Centrum Kultury w Kluczborku. Interesuje go rytm i struktura w otoczeniu miejskim i naturalnym, w odniesieniu do subiektywnego odbioru. Inspiruje się motywami, ich powtarzalnością i zmiennością, wzorami których poszukuje wokół siebie i przetwarza je. Dotychczasowe wystawy: 2012 Siódma Międzynarodowa Wystawa Małych Form Porcelanowych, Ryga. 2014 Wystawa ,,11/12" Wrocław. 2018 „Polak Artysta Ceramik" triennale Bolesławiec. 2019 Wystawa artystów należących do ZPAP Wałbrzych.

 
 
 

Plakat ekspozycji "Czar etykiet z pianką" - na grafitowym tle fragment szklanej butelki w kolorze brązowym, wokół trzy piwne etykiety.Już od 5 listopada w naszym Muzeum można oglądać najnowszą wystawę pod wiele mówiącym tytułem "Czar etykiet z pianką". Serdecznie zapraszamy znawców, smakoszy, koneserów – fanów historii i fantastyki, zbieraczy znaczków, kamieni, a nawet dobrych wspomnień, bo przecież wszyscy jesteśmy kolekcjonerami :) 
 
Ekspozycja prezentuje jedną z gałęzi kolekcjonerstwa –birofilatelistykę, czyli zbieranie takich przedmiotów jak np.: kufle, kapsle czy otwieracze do butelek. 
 
Jak o swojej kolekcji pisze Pan Sławomir Kałuża:  Zajmuję się przede wszystkim kolekcjonowaniem piwnych etykiet, które gromadzę od 2018 r. Obecnie posiadam zbiór liczący ok. 1000 sztuk, zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych. Najstarsze z nich pamiętają czasy PRL, a najmłodsze – nie mają jeszcze roku. 
Z racji wykonywanego zawodu i moich osobistych zainteresowań, zdecydowałem się na zbieranie etykiet o dwóch wiodących wątkach: historii oraz fantastyce. 
Na wystawie można zapoznać się z eksponatami stanowiącymi najciekawszą część mojej kolekcji, w niektórych wypadkach będącymi prawdziwymi unikatami. Wszystkie one zostały podzielone tematycznie, tak aby z jednej strony zaprezentować Państwu niezwykle szeroki wachlarz wątków podejmowanych przez producentów, a z drugiej – by zapewnić przejrzystość i komfort zwiedzania. 
Tematyczna niszowość mojej kolekcji sprawiła, że wśród eksponatów są obecne przede wszystkim etykiety tzw. browarów kraftowych (rzemieślniczych). Ich wspólną cechą charakterystyczną jest wyjątkowa szata graficzna, często dużo bogatsza i stojąca na znacznie wyższym poziomie artystycznym niż odpowiedniki najpopularniejszych, dużych browarów koncernowych. Niektóre z prezentowanych etykiet idą nawet jeszcze dalej i – choć może się to wydawać zaskakujące, – spełniają w pewnym sensie także funkcję edukacyjną, poprzez umieszczenie na nich krótkich informacji o postaciach lub wydarzeniach historycznych, które na nich widnieją. Przykładem mogą być m.in. etykiety piw Bass Reeves i Zeppelin warszawskiego browaru Faktoria. 
Uzupełnieniem wystawy jest niewielki zbiór starych, przedwojennych akcji wypuszczonych przez kilka browarów z terenu Polski i Niemiec. Wśród nich na uwagę zasługuje akcja na 10 000 marek polskich Zjednoczonych Browarów Grodziskich w Grodzisku, wystawiona pomiędzy marcem 1923 r. a kwietniem 1924 r. Niezwykła szata graficzna tego papieru wartościowego posłużyła w 2014 r. do zaprojektowania etykiety piwa Gród Króla z Browaru Jan Olbracht z Piotrkowa Trybunalskiego. 
Życzę przyjemnego zwiedzania ekspozycji i mam nadzieję, że przy tej okazji pogłębią Państwo lub odkryją własne hobby, którym być może okaże się birofilatelistyka. 
 
                                                                         Sławomir Kałuża
 
 

Eskpozycja czynna od 5 listopada br. do końca lutego 2025 r.

ZAPRASZAMY!

Fragment ekspozycji - w gablocie zbiór starych, przedwojennych akcji wypuszczonych przez kilka browarów z terenu Polski i Niemiec  Fragment ekspozycji - na fotografii pięć plansz z etykietami

Fragment ekspozycji - na fotografii trzy plansze etykietami