Kłosy pełne chleba - plakat ekspozycji. W centralnym miejscu czarno-biała fotografia przedstawiająca kłosy zboża, na drugim planie wałek do ciasta oraz bochenek chleba.

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Kłosy pełne chleba" ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu  i własnych.
Chleb to jeden z najstarszych produktów spożywczych na świecie. Od tysięcy lat ludzie uprawiają zboża, mielą je na mąkę i wypiekają z nich pieczywo. Chleb to nie tylko źródło pożywienia, ale także symbol kultury, tradycji i religii.
Ekspozycja ta, to fascynujaca opowieść o procesie powstawania chleba, poczynając od zasiania ziarna do otrzymania rumianego pieczywa. Zaprezentowane zostały m.in. cztery podstawowe rodzaje zbóż, narzędzia rolnicze i gospodarcze służące do obróbki zboża. 
 
Serdecznie zapraszamy, nie tylko miłośników pieczywa.

Wystawa czynna od 18 lutego 2024 r. 

Fragment ekspozycji - piec chlebowy, dzieża, stępa, łopaty drewniane, ława na której ułożono wypieczone bochenki chleba Fragment ekspozycji - korona dożynkowa (wieniec)

Wystawie towarzyszą warsztaty. Więcej informacji na plakacie!

Warsztaty wykonywania chlebków dożynkowych z masy solnej dla grup zorganizowanych. Koszt zajęć 5 zł/os. + bilet wstępu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu. Na plakacie zdjęcie chleba i dłoni zagniatających ciasto.

 

Na pocztówkowym szlaku... wsie, wioski i przysiółki - plakat ekspozycji. Na białym tle pocztówka przedstawiająca nieistniejący już pałac w Szymonkowie.

„Na pocztówkowym szlaku – wsie, wioski i przysiółki”Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Ukazuje układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności, utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu.

Zapraszamy na kolejną, czwartą już, wystawę czasową z cyklu wystaw prezentujących kolekcję pocztówek ze zbiorów historycznych Muzeum w Kluczborku. Tym razem poświęcona jest pocztówkom z wsi, wiosek i przysiółków, wydanym przed 1945 r., a ich dopełnieniem są widokówki powojenne.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2024 r.

Fragment ekspozycji - widok ogólny sali, na ścianach powieszone plansze z pocztówkami Fragment ekspozycji - widoczna plansza z pocztówkami, m.in. ze Smard i Świniar