Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele - plakat ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Na czarnym tle portret Mikołaja Kopernika, widoczna lewa połowa twarzy.

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie i popularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika, w nowoczesny, atrakcyjny dla zwiedzających sposób. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii. 

Wystawa nasycona jest zabytkami prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczną ceramiką, naczyniami klepkowymi, monetami, detalem architektonicznym). 
Dodatkowym walorem wystawy są specjalne punkty aktywizujące – kącik zielarski, skryptorium (warsztat pisarski) dające odbiorcom możliwość nie tylko lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik, ale również dobrej zabawy.
W obrębie ekspozycji pojawiają się elementy multimedialne – film, mający za zadanie w atrakcyjny i dostępny sposób wyjaśniać problematykę odkryć astronomicznych Mikołaja Kopernika. 
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Grupy zorganizowane - wcześniej zgłoszone - oprowadzamy po wystawie przybliżając sylwetkę słynnego naukowca oraz czasy, w których żył. Zachęcamy również do uczestnictwa w warsztatach Herbarium, podczas których, uczestnicy sporządzą aromatyczną kompozycję ziół wg dawnych receptur. Więcej szczegółow na plakacie.
 
HERBARIUM - warsztaty tworzenia aromatycznych kompozycji ziół, październik-listopad 2023
 
Wystawa czynna od 24 września 2023 roku.
Mikołaj Kopernik na tle gwiazd - fragment ekspozycji Skryptorium (dawny warsztat pisarski) - fragment ekspozycji
Kącik zielarza - fragment ekspozycji
 
 
 
 
 
 
 

Serdecznie zapraszamy na wystawę:

WOBEC NATURY - plakat wystawy plastycznej Dominiki Anny Borek i Anny Borkowskiej, na szaro-miodowym tle rysunek kwiatów

Przyroda, z całą swoją paletą zmienności zdaje się być sferą, która niczego nie uznaje za oczywiste i dane na zawsze. Uczy pokory, daje lekcje zachwytu oraz docenienia obecnej, trwającej chwili. Stanowi również przestrzeń do refleksji nad transcendencją i poczuciem zakorzenienia. Z tych najprawdopodobniej przyczyn powstała potrzeba fotografowania Mamy na tle kwitnącej tarniny oraz tworzenia wianków z kwiatów i ziół na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Stąd też wzięły się rysunki roślin w konwencji zielnika. Z tego też powodu powstały rysunki pejzaży, które są wizualnym poszukiwaniem formuły powrotu do otaczających niegdyś człowieka widoków niosących ukojenie, bez przytłoczenia urbanistyką. Gdzie człowiek znów mógłby wpatrywać się w horyzont. Badając, gdzie znajduje się ten moment styku ziemi z niebem.

 
Dominika Anna Borek (z d. Frycowska)
 
Pochodzi z Kluczborka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), w 2010 r. nagrodzona Medalem Rektora ASP w Krakowie za pracę dyplomową, w 2011 roku wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureatka Międzynarodowego Triennale Grafiki 2021. Autorka oraz uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą. Prowadzi zajęcia z rysunku na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej.
 
Anna Borkowska
 
Pochodzi z Krościenka nad Dunajcem. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, fotograf z regionu pienińskiego. Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej i krajobrazowej, ukazując piękno rodzimej natury. Tworzy również realistyczne przedstawienia flory i fauny, malowane na tablicach przyrodniczych oraz na niewielkich przedmiotach użytkowych.
 

 ZAPRASZAMY

WYSTAWĘ MOŻNA OGLĄDAĆ DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA 2023