Muzeum im. Jana Dzierżona, od 1991 roku jako samorządowa instytucja kultury, gromadzi, konserwuje, opracowuje i udostępnia dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i płn. Opolszczyzny w zakresie archeologii, historii i etnografii ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa gromadzonego z terenu całego kraju. 

Jan DzierżonWydzieloną kolekcję stanowią zbiory dzierżonowskie:

rękopisy Jana Dzierżona /w języku polskim i niemieckim, dyplomy odznaczeń państwowych i nadań honorowego członkowstwa związków pszczelarskich, medali i nagród, medale i odznaczenia honorowe, publikacje pszczelarskie, listy od pszczelarzy, organizacji pszczelarskich, redakcji gazet i wydawnictw,  ule, fotografie rodzinne, meble i inne pamiątki.

Fragment ekspozycji - gablota z pucharem, wieńcem i rękopisem listu Jana Dzierżona

 

files/List_Jana_Dzierona_do_Moniki_Dzieron.pdf

files/Puchar_wieniec_laurowy.pdf

 

 
 

ŻyrandolDział Historii gromadzi zabytki archiwalne, dokumenty związane z regionem oraz wytwory kultury materialnej minionych okresów historycznych. Zbiory historyczne są różnorodne – starodruki, numizmaty, militaria, wyroby rzemiosła. Kładziony jest akcent na gromadzenie materiałów ikonograficznych i dokumentów życia współczesnego Ziemi Kluczborskiej. 

 

CeramikaDział Archeologii obejmuje zabytki pozyskane przede wszystkim z własnych badań archeologicznych prowadzonych na terenie gmin: Kluczbork, Byczyna i Wołczyn, datowane od środkowej epoki kamienia /ok.8 000 lat p.n.e./ do czasów nowożytnych /XVII/XVIII wiek/.

Dzięki współpracy z prof. dr. Stanisławem Pazdą z Katedry Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i uzyskaniu grantu z Komitetu Badań Naukowych, po opracowaniu materiału archeologicznego, ukazała się publikacja Cmentarzysko kultury przeworskiej w Ciecierzynie, gmina Byczyna, woj. Opolskie, Wrocław 1997 r. 
 

Element wystawy 3Dział Etnografii gromadzi zabytki kultury ludowej Ziemi Kluczborskiej i obszarów przyległych. Są to m.in. stroje kobiece, elementy wyposażenia mieszkań, narzędzia używane w gospodarstwie domowym związane z przygotowaniem pożywienia, utrzymaniem czystości, obróbką surowców. Znaczną część zbiorów stanowią zabytki pszczelarstwa pozyskiwane z terenu całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska.