Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim - plakat ekspozycjiSerdecznie zapraszamy na wystawę Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Celem ekspozycji jest prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z lat 1900 – 1945, zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej oraz promowanie historii i tradycji lokalnej.

Wystawa ma charakter etnograficzny i składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowane są fotografie archiwalne, przedstawiające mieszkańców Rejencji Opolskiej z lat 1890 – 1945 w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych i charakterystycznej odzieży codziennej. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów Fototeki Śląskiej Muzeum Wsi Opolskiej.
W drugiej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów śląskich ze zbiorów muzeum w postaci wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Modelami były osoby publiczne związane z opolską kulturą, nauką, sztuką, osoby znane i rozpoznawalne na terenie dzisiejszego Śląska Opolskiego (dyrektorzy teatrów, muzeów, aktorzy, dziennikarze, artyści, naukowcy itp.).
Barwne fotografie pokazują współczesnych mieszkańców regionu w oryginalnych strojach ludowych, identycznych lub podobnych do tych na zdjęciach historycznych w pozach zaczerpniętych z ujęć archiwalnych. Z drugiej strony, czarno-białe historyczne zdjęcia uzyskały bardziej nowoczesną formę prezentacji graficznej. Jedne i drugie zostały opatrzone krótkimi opisami merytorycznymi, zawierającymi nazwę własną garderoby (także po śląsku), miejsce pochodzenia, czas powstania czy użytkowania, podanymi w sposób nawiązujący do współcześnie podpisywanych zdjęć modowych.

Wystawę będzie można oglądać do 27 listopada 2022 r.

Serdecznie zapraszamy!

Bicykl - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji