Już od 9 lutego 2015 r. serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy Ułani, ułani malowane dzieci...
Ekspozycja została przygotowana przy współpracy z Ochotniczym Szwadronem Kawalerii Ziemi Opolskiej. Na powierzchni trzech sal wystawienniczych  zaprezentowano  pamiątki  i przedmioty zgromadzone przez członków stowarzyszeń  kultywujących tradycje następujących pułków:
 Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich
 9 Pułk Ułanów Małopolskich
 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich
 19 Pułk Ułanów Wołyńskich
 oraz niewchodzący w skład Szwadronu - 22 Pułk Ułanów Podkarpackich, a także zabytki wypożyczone z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i pochodzące ze zbiorów własnych.
Prezentowana kolekcja stanowi zbiór niemalże kompletnego  kawaleryjskiego wyposażenia –  począwszy od mundurów, odznak, szabli używanych przez polskich kawalerzystów po rozmaite typy siodeł. Na wystawie znalazły się również zdjęcia i dokumenty, przykłady dawnej broni palnej oraz umundurowanie z epoki napoleońskiej.

Serdecznie zachęcamy do czynnego zwiedzania ekspozycji! Każdy chętny może przymierzyć mundur i rogatywkę  ułana, a w tym stroju usiąść na drewnianym koniu wielkości naturalnej, a nawet własnoręcznie wykonać z papieru ułańską czapkę - rogatywkę!

Grupy zorganizowane zachęcamy do zapisywania się na lekcje "żywej" historii - Tradycje ułańskie na serio i półżartem - prowadzone przez członka stowarzyszenia kultywującego tradycje kawaleryjskie. Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki (2 III, 9 III, 16 III, 23 III oraz 13 IV i 20 IV). Początek lekcji o godz.: 10:00, 11:00 i 12:00. (Spotkania w cenie biletu wstępu).

W pozostałe dni tygodnia - grupy wcześniej zgłoszone - będą oprowadzone po wystawie przez pracownika muzeum!

UWAGA! Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych!

Rezerwacja terminu pod nr tel. 77/418 27 07


Wystawa czynna do końca kwietnia 2015 r.
Zapraszamy!