Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, zaprasza na wystawę z prywatnej kolekcji Andrzeja Kalandyka: KARTY DO GRY - HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ.
Karty do gry prawdopodobnie były już znane w Chinach przed X wiekiem. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji używanej w czasie gry w kości; niektóre karty wywodzą się także z chińskich papierowych pieniędzy – uważa się, że w najstarszych grach używano prawdziwych banknotów.
Do Europy karty trafiły około XIV i zostały spopularyzowane po rozpowszechnieniu się druku wynalezionego przez Johannesa Gutenberga. Karty do gry w Polsce są znane od pierwszej połowy XV w. i dotarły z Niemiec. Pierwsza wzmianka znajduje się w artykule DE LUDORUM ABSTINENTIA wydanym w Krakowie w 1456 r., w którym zabrania się gry w karty na Krakowskim Uniwersytecie. Najstarsze polskie karty do gry (znalezione w XIX w.) pochodzą z Krakowa i zostały wykonane przez Hanusza z Bolesławia w 1499 r., natomiast pierwsze karty polskie z nazwiskiem wykonawcy pochodzą z 1595 r.
Karty wykonuje się z kilku warstw papieru, od trzydziestu lat powlekanego cienką warstwą plastiku. Wykonuje się także karty o mniejszych wymiarach, wygodne przy stawianiu pasjansów, oraz większe, lepiej widoczne na scenie w czasie pokazów.
Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 52 (56 do tarota) prostokątne karty o wymiarach 63 × 89 milimetrów (karty do pokera), 57 × 89 milimetrów (karty do brydża) lub 60 × 113 milimetrów (karty do tarota) w 4 kolorach.
- trefl (♣ z j. francuskiego trefle - koniczyna, nazwa potoczna: żołądź; ang. Clubs)
- karo (♦ z j. francuskiego carreau - czworokątny, nazwa potoczna: dzwonek; ang. Diamonds)
- kier (♥ z j. francuskiego coeur - serce, nazwa potoczna: czerwień; ang. Hearts)
- pik (♠ z j. francuskiego pique - grot, nazwa potoczna: wino; ang. Spades)
Serdecznie zapraszamy. Wystawa czynna tylko do 2 października.