Nowy eksponat miesiąca

Z czeluści muzealnych magazynów...  tym razem wyciągnęliśmy nietuzinkową, czarno-białą fotografię z inscenizacją przygotowaną przez żołnierzy francuskich. Jej tło stanowią schody prowadzące do wysokiego krzyża oraz pas zieleni (las?). U podnóża schodów znajdują się dwa zaaranżowane groby, obłożone gałązkami świerkowymi, z jasnymi drewnianymi krzyżami o prostej formie. Na jednym z krzyży zawieszono hełm, na drugim czapkę wojskową. Nad grobami z szacunkiem pochyla się grupka pięciu żołnierzy (jeden klęczy). Powyżej, na schodach siedzi bokiem wsparty na lasce kolejny żołnierz. Obok niego stoi kobieta ubrana na czarno, zwrócona w stronę krzyża, z rękami wzniesionymi w geście modlitwy (słabo widoczna). Z przodu widać fragment obozowiska. Na dole napis w języku francuskim wykonany białą czcionką: "LA PRIÉRE SUR LES TOMBES / FÊTE DU 13 B.C.A A KREUZBURG (HAUTE - SILÉSIE) / 1920 PHOTO- LECHNER" /Modlitwa nad grobami poległych z 13 batalionu w Kluczborku (Górny Śląsk) 1920 Atelier Lechnera/. Druga strona fotografii w formie adresowej.

Modlitwa nad grobami poległych - inscenizacja (fotografia czarno-biała)