Pieśni Bezscenne
- Szczegóły
- Utworzono: 05-04-16
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 2132
W dniach 8 i 14 kwietnia w naszym muzeum odbyły się zajęcia pt. „Pieśni Bezscenne”. Jest to przedsięwzięcie badawczo-edukacyjne z tematyki tradycyjnych pieśni ludowych w woj. opolskim. Obejmuje badania terenowe zmierzające do udokumentowania oraz określenia stanu zachowania i przemian tej tradycyjnej części dziedzictwa kulturowego ludności autochtonicznej oraz napływowej. Materiał pozyskany podczas badań oraz pracy z nagraniami archiwalnymi zgromadzonymi przez Muzeum Śląska Opolskiego stanie się kanwą do opracowania działań edukacyjnych w formie lekcji muzealnych oraz warsztatów śpiewaczych pieśni ludowych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autorką jest pani Iwona Wylęgała - etnolog i etnomuzykolog. Specjalizuje się w śląskich pieśniach ludowych z Opolszczyzny, zajmując się ich rekonstrukcją. Od ponad 4 lat prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Przygotowuje również do występów Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Niezłe Ziółka” z rozmaitym repertuarem. Przedstawiając pieśni weselne wraz z zespołem, współpracowała przy rekonstrukcji śląskiego wesela we wspólnym przedsięwzięciu Muzeum Wsi Opolskiej i czeskich instytucji partnerujących z regionu Hana. Od kilku lat prowadzi działalność koncertowo – edukacyjną z zakresu pieśni ludowych. W Roku Kolberga 2014 wraz ze Stowarzyszeniem OPAK realizowała dofinansowany przez MKiDN projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji.” 2015 rok to czas współpracy z opolską Fundacją „Na zmianę”, polegającej na rejestrowaniu i opracowywaniu świadectw historii mówionej mieszkańców Prudnika i okolic zgodnie ze standardami Archiwów Społecznych. Z początkiem 2016 r. rozpoczęła realizację projektu „Pieśni Bezscenne” w ramach stypendium przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt ten realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Śląska Opolskiego i łączy badania terenowe, działania edukacyjne oraz opracowywanie i udostępnianie nagrań archiwalnych ze zbiorów tego muzeum.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANI IWONIE ZA ŚPIEWAJĄCE PROWADZENIE ZAJĘĆ!
http://piesnibezscenne.blogspot.com/
https://www.facebook.com/piesniludoweopole/timeline
http://muzeum.opole.pl/…/piesni-bezscenne-warsztaty-lekcje…/