"Doświadczalnia" - plakat wystawyDoświadczalnia to tytuł wystawy, przygotowanej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  którą od 7 marca br. można oglądać w Kluczborskim Muzeum.
Ekspozycja ma charakter interaktywny, a jej zwiedzanie to „nauka przez zabawę”. Dzięki prezentowanym eksponatom nauka fizyki, biologii czy matematyki staje się znacznie ciekawsza i łatwiejsza. Zwiedzający czynnie uczestnicząc w rozwiązywaniu kolejnych zadań-łamigłówek dowiadują się, jak to możliwe, że patrząc w lunetę widzą „dziurę” w znajdującej się w pobliżu ręce, czy jak czarno-biała tarcza wskutek ruchu nabiera barw. Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku.

"Doświadczalnia" - fragment ekspozycji "Doświadczalnia" - fragment ekspozycji

Iluzje optyczne - fragment ekspozycji Łamigłówki - fragment ekspozycji
Ekspozycja czynna do końca kwietnia 2019 r.
 Serdecznie zapraszamy

Dr Maria Skibniewska - plakat wystawy

Ekspozycja planszowa przybliżajaca postać dr Marii Skibniewskiej.

Opracowanie wystawy:

Anna Krzyżanowska-Zimny, Antoni Krzyżanowski

Zapraszamy!

Wystawa czynna do końca marca 2019 r.

Dr Maria Skibniewska - fotografie ze zbiorów rodzinnych, fragment ekspozycji Dr Maria Skibniewska - fragment ekspozycji

Sercem malowane - plakat wystawyWystawa prezentująca prace plastyczne mieszkanek powiatu kluczborskiego.

Ekspozycja czynna do końca marca 2019 r.

Zapraszamy!

 

Sercem malowane - fragment ekspozycji Sercem malowane - fragment ekspozycji

 

"Witamy w nanoświecie" - plakat wystawy6 marca w kluczborskim Muzeum odbył się wernisaż bardzo niecodziennej wystawy – Witamy w nanoświecie. Ekspozycja jest podsumowaniem realizowanego w Polsce międzynarodowego projektu edukacyjnego Irresistible, którego zadaniem było przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami. Za kształcenie uczniów odpowiadały Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Chemii UJ, a rezultat współpracy – interaktywne stanowiska przygotowane przez uczniów można oglądać na wystawie. 
Wielu osobom nanotechnologia kojarzy się z odległą przyszłością, nad której kształtem pracują naukowcy. Nic bardziej mylnego! Prawdą jest, że już współcześnie jest ona obecna w wielu dziedzinach naszego życia! W przyszłości natomiast, będzie tak powszechna i naturalna jak możliwość korzystania z prądu. Na co dzień chcemy mieć do czynienia z przedmiotami, które zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort: sterylne i samoodkażające się ubrania lekarzy, odporne na działanie ognia i rozdarcia kombinezony strażaków, materiały i lakiery zabezpieczające nasze samochody przed uszkodzeniem, kuloodporne drzwi, ciepłe i jednocześnie przewiewne stroje dla sportowców czy leki niszczące źródło choroby, niewywołujące skutków ubocznych – to tylko nieliczne przykłady zastosowania nanotechnologii.
Witamy w nanoświecie to ekspozycja która, przybliża nam zagadnienia związane z nanotechnologiami i odkrywa przed nami świat atomów i cząsteczek. Ponadto wiedzę o nowych technologiach i badaniach naukowych możemy zdobyć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach. Wystawa zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.

Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji

Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji

Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji

Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji Witamy w nanoświecie - fragment ekspozycji
Serdecznie zapraszamy
Ekspozycja czynna do końca kwietnia 2019 r.