Ule ekspozycjaWystawa stała Pszczelarstwo dawne i nowe ukazuje dzieje hodowli pszczół od czasów najdawniejszych do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem działalności i roli ks. Dzierżona. Możemy zobaczyć jeden z najstarszych zabytków pszczelarskich w Polsce i w Europie, tzw. barć odrzańską – fragment drzewa bartnego wydobytego z dna Odry, a datowanego na X w. Następnie są prezentowane ule pniowe /stojaki i leżak/, ule słomiane, narzędzia i sprzęt pszczelarski, pochodzące z różnych regionów Polski. 

Godne uwagi są ule figuralne, przedstawiające głównie postacie świętych, a pochodzące z terenów południowej Opolszczyzny. W sali poświęconej Patronowi Muzeum znajdują się ule z pasieki Dzierżona w Łowkowicach /bliźniak/ i Karłowicach /czworak/, meble, dyplomy nadań członkowstwa honorowego przez związki pszczelarskie, książki teologiczne i pszczelarskie, medale i honorowe wyróżnienia w formie wieńców laurowych.

Ule figuralneW pawilonie przed budynkiem muzeum prezentowana jest wystawa stała Współczesne ule figuralne. Ule te zostały wykonane przez artystów ludowych i rzeźbiarzy – amatorów z całego kraju w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. 

 

uleNa skwerze, na tyłach budynku została zrealizowana, w czerwcu 2006 roku, plenerowa wystawa pszczelarska, będąca częścią projektu KLUCZBORSKI PRODUKT EKOLOGICZNY, współfinansowanego ze środków UE i Budżetu Państwa w ramach Programu Phare PL2003/004-379.01.01.

Przedstawia ona rozwój uli – od pniowych do skrzynkowych – przy jednoczesnym zachowaniu terenu zielonego, obsadzonego różnorodnymi roślinami, w tym miododajnymi.

W 2021 roku w ramach projektu Zwiększenie dostępności zasobów kulturowych regionu poprzez remont budynku Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku oraz działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Umowa nr RPOP.05.03.01-160029/19 z dnia 03 września 2020 r., został wykonany komplet tablic informacyjnych dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

ZAPRASZAMY!