Polski teatr w obozach jenieckich Wehrmachtu (1939–1945) - plakatJak to się stało, że jeńcy wojenni przebywając w obozach mogli zajmować się działalnością teatralną? Na to pytanie odpowiada wystawa „Polski teatr w obozach jenieckich Wehrmachtu”. Zobaczymy tu m.in. zaskakujące fotografie jeńców-aktorów, szkice kostiumów czy scenariusze przedstawień. Organizowanie przedstawień teatralnych na wysokim – jak na warunki obozowe – poziomie artystycznym pozwalało jeńcom choć na chwilę zapomnieć o trudnej obozowej rzeczywistości.

Prezentacja składa się z dokumentów, fotografii oraz przedmiotów związanych z działalnością teatralną, którą z dużym wysiłkiem, ale także ogromnym powodzeniem prowadzili pasjonaci teatru – polscy jeńcy w latach II wojny światowej. Uwagę zwraca ich pomysłowość, zaangażowanie i profesjonalizm, a także znacząca rola tej dziedziny życia w przetrwaniu okresu niewoli.

Wystawa przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA EKSPOZYCJI

Planasza Fragment ekspozycji Gablota

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - plansze

 

Bursztyn bałtycki - plakat1 grudnia w kluczborskim muzeum otwarto najnowszą wystawę przygotowaną przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie pt. Bursztyn bałtycki i żywice świata.
W kilkunastu gablotach pokazane zostały okazy ilustrujące bogactwo odmian bursztynu i niezwykły świat inkluzji (zwierzęcych i roślinnych). Wystawa wprowadza zwiedzającego w zagadnienia elementarnej wiedzy o bursztynie, poprzez m.in. interpretacje badań dotyczących genezy bursztynu i rekonstrukcje lasu bursztynowego. W części poświęconej  wykorzystaniu bursztynu, przedstawiono wielość  odmian, techniki obróbki oraz wyroby związane z medycyną ludową i kosmetyką. Piękno bursztynu – pokazane zostało poprzez zestawienie brył prezentujących podstawowe odmiany z przykładami sztuki współczesnej. Wystawę kończy zbiór żywic kopalnych świata, oraz wyroby z żywic syntetycznych, imitujących jedynie szlachetny i piękny bursztyn bałtycki. Wystawie towarzyszy film pt. Powstanie i wędrówki bursztynu.


Grupy zorganizowane – WCZEŚNIEJ ZGŁOSZONE  – zachęcamy do uczestnictwa w prezentacji pt. Tajemnice bursztynu.

 

Bursztyn bałtycki - ekspozycja Bursztyn bałtycki - ekspozycja 10

Bursztyn bałtycki - ekspozycja 9 Bursztyn bałtycki - ekspozycja

Bursztyn bałtycki - ekspozycja 7 Bursztyn bałtycki - ekspozycja 8

Bursztyn bałtycki - ekspozycja 4 Bursztyn bałtycki - ekspozycja 3 Bursztyn bałtycki - ekspozycja 6

Bursztyn bałtycki - ekspozycja 2 Bursztyn bałtycki - ekspozycja


 Zapraszamy do zwiedzania – ekspozycja czynna do końca marca 2018 r.