Panoramy Kluczborka - banner

Panoramy Kluczborka - fragment ekspozycji Panoramy Kluczborka - fragment ekspozycji

Zapraszamy na ekspozycję prezentującą "Panoramy Kluczborka".

Wystawa przygotowana ze zbiorów własnych, czynna dla zwiedzających do połowy lutego 2019 r.

Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945 - plakat wystawy

Juz od 7 grudnia zapraszamy na wystawę Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945 przygotowaną przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Prawo do organizowania życia sportowego dawała jeńcom wojennym konwencja genewska z 27 lipca 1929 r. Władze niemieckie przestrzegały na ogół jej postanowień. Liczyły, iż zajęcia sportowe odwrócą uwagę jeńców od konspiracji oraz, że zwiększą ich wydajność w pracy przymusowej. Obozowe władze zezwalały więc na uprawianie wielu dyscyplin, z wyjątkiem takich, które wymagały użycia sprzętu, jaki mógł być później użyty w walce lub ucieczce, np. rzut oszczepem, szermierka, skok o tyczce. (Fragment tekstu pochodzący z ekspozycji).

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji

Ekspozycja czynna dla zwiedzających tylko do 15 lutego 2019 r.

Domasław - nekropolia arystokracji a wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.) - plakat wystawyArcheologiczne skarby wydobyte z grobów z okresu wczesnej epoki żelaza już od 23 listopada 2018 r. można podziwiać w kluczborskim Muzeum na wystawie Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.). Na ekspozycji zaprezentowano prawie 300 cennych zabytków, odkrytych na terenie prastarego cmentarzyska w Domasławiu pod Wrocławiem.
Domasław to wieś w gminie Kobierzyce, położona kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Wrocławia. W latach 2006–2008, kiedy budowano tam obwodnicę, Zespół Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem profesora Bogusława Gedigi przeprowadził prace wykopaliskowe. Odkrycia okazały się rewelacyjne, sięgające okresu neolitu, wczesnej epoki brązu i epoki żelaza.

Domasław... - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji  - gablota z ceramiką malowaną Fragment ekspozycji  - na pierwszym planie kultowy wózek i grzechotki

Fragment ekspozycji  - rekonstrukcja grobu komorowego Fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Wystawa czynna tylko do 15 lutego 2019 r.

Warsztaty wykonywania naczyń z gliny

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Warsztaty tylko do 15 lutego 2019 r.