Dobranocki z dawnych lat - plakat wystawy

Od 19 kwietnia w kluczborskim  muzeum można oglądać wystawę prezentującą Dobranocki z dawnych lat.

Wyjątkowa kolekcja pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami, została wypożyczona z jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.
Serdecznie zapraszamy w sentymentalną podróż, do czasów dzieciństwa i chwil, w których z niecierpliwością oczekiwano na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek. Dziś trudno uwierzyć, że wyświetlane około godz. 19.00 „wieczorynki”  były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia.
Na wystawie zaprezentowano oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można więc spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, czy Mały Pingwin Pik-Pok. W zbiorach znajdują się również folie-kadry z filmów animowanych, szkice i scenopisy  ukazujące złożony proces powstawania animacji. Świat dawnych bajek, to także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. W kolekcji znajdują się m.in.: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne.  
Na ekspozycji nie mogło oczywiście zabraknąć bohaterów najpopularniejszych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Smerfy i wiele innych, których wierne odbicie znajdziemy w komiksach, na filmowych plakatach, kasetach i przeźroczach, a nawet na plakietkach i kartkach pocztowych.

Wystawie towarzyszy projekcja dawnych filmów animowanych.

Lalki filmowe - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

Zamek - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji Komiksy i książki - fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy!

Świat zmysłów - plakatOd 19 kwietnia w kluczborskim muzeum można zobaczyć interaktywną wystawę przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Świat Zmysłów" umożliwia widzom samodzielne przeprowadzanie eksperymentów i poznanie tajników funkcjonowania narządów zmysłów: słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

Ekspozycja złożona jest z trzech części tematycznych. W dziale „Receptory", zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zbudowane są organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Proste eksperymenty pozwolą na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własne zmysły.
Druga część  „Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze.
W trzeciej części, „Oszukać zmysły" zwiedzający będą mogli sprawdzić swoje poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom wywołującym złudzenia.

Świat zmysłów - ulotka

Świat zmysłów - ulotka

Fragment ekspozycji - dziwne pianino Fragment ekspozycji - widzenie barw

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - budowa oka
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WYSTAWA CZYNNA DO 1 LIPCA 2018 r.

Kamienice w Kluczborku - fragment obrazu

  Serdecznie zapraszamy na wystawę plastyczną "Kluczbork w twórczości plastyków". Ekspozycja przygotowana ze zbiorów własnych, jest dostępna dla zwiedzających od 6 lutego 2018 r.

ZAPRASZAMY!

Obraz - fragment ekspozycjiBudynek muzeum - fragment obrazu

  Kamienice - fragment obrazu Fragment ekspozycji