Serdecznie zapraszamy na wystawę:

WOBEC NATURY - plakat wystawy plastycznej Dominiki Anny Borek i Anny Borkowskiej, na szaro-miodowym tle rysunek kwiatów

Przyroda, z całą swoją paletą zmienności zdaje się być sferą, która niczego nie uznaje za oczywiste i dane na zawsze. Uczy pokory, daje lekcje zachwytu oraz docenienia obecnej, trwającej chwili. Stanowi również przestrzeń do refleksji nad transcendencją i poczuciem zakorzenienia. Z tych najprawdopodobniej przyczyn powstała potrzeba fotografowania Mamy na tle kwitnącej tarniny oraz tworzenia wianków z kwiatów i ziół na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Stąd też wzięły się rysunki roślin w konwencji zielnika. Z tego też powodu powstały rysunki pejzaży, które są wizualnym poszukiwaniem formuły powrotu do otaczających niegdyś człowieka widoków niosących ukojenie, bez przytłoczenia urbanistyką. Gdzie człowiek znów mógłby wpatrywać się w horyzont. Badając, gdzie znajduje się ten moment styku ziemi z niebem.

Dominika Anna Borek (z d. Frycowska)

Pochodzi z Kluczborka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), w 2010 r. nagrodzona Medalem Rektora ASP w Krakowie za pracę dyplomową, w 2011 roku wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureatka Międzynarodowego Triennale Grafiki 2021. Autorka oraz uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą. Prowadzi zajęcia z rysunku na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej.

Anna Borkowska

Pochodzi z Krościenka nad Dunajcem. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, fotograf z regionu pienińskiego. Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej i krajobrazowej, ukazując piękno rodzimej natury. Tworzy również realistyczne przedstawienia flory i fauny, malowane na tablicach przyrodniczych oraz na niewielkich przedmiotach użytkowych.

WYSTAWĘ MOŻNA OGLĄDAĆ DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA 2023