Portret Jana Dzierżona - popiersie (rycina)

26 października 2024 r. obchodziliśmy 118 rocznicę śmierci Patrona naszego Muzeum ks. dr. Jana Dzierżona.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:30  pod pomnikiem słynnego pszczelarza gdzie złożono wiązanki kwiatów i znicze.

O godz. 13:15 pod Muzeum im. Jana Dzierżona odsłonięto kolejną kluczborską pszczołę – tym razem strzegącą klucza do bram naszego miasta.

Uroczystego odsłonięcia pszczółki dokonali: Burmistrz Miasta Jarosław Kielar, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kluczborku Piotr Sitnik, Zastępca Burmistrza Miasta Dariusz Mazurczak, Dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku Izabella Gomułkiewicz, Wieloletni dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku Roman Pastwiński oraz Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kluczborku Miłosz Kawałkowski.

Od godz. 12:00 do godz. 14:00 na wystawie stałej Pszczelarstwo dawne i nowe po raz pierwszy zaprezentowano nowe nabytki z Inwentarza zbiorów dzierżonowskich, pozyskane w maju tego roku. Było to bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ pamiątki po słynnym pszczelarzu zdarzają się już niezwykle rzadko. Przedmioty, otrzymane od rodziny, wymagały badań oraz specjalistycznej konserwacji, które wykonano w pracowniach konserwatorskich w Toruniu oraz Krakowie. Teraz lśnią odzyskanym blaskiem, o czym można się było  przekonać  odwiedzając nasze Muzeum. Dla wszystkich, którym nie udało się nas odwiedzić podczas tego weekendu mamy jednak dobrą wiadomość. Eksponaty te: srebrny, bogato zdobiony puchar z inskrypcją „Herrn Dr. Dzierżon, dem Mitbegründer der Wanderversammlungen Breslau 1901”, srebrny wieniec laurowy z 1885 r., oraz list autorstwa Jana Dzierżona do Moniki Dzierżon – córki Franciszka Dzierżona (ze względów konserwatorskich tylko kopię), będzie można oglądać na co dzień na wystawie stałej.

Uroczystości zakończyły się w kościele parafialnym w Łowkowicach gdzie odbyła się uroczysta liturgia związaną z 118 rocznicą śmierci ks. dr Jana Dzierżona, po której na grobie Jana oraz Franciszka Dzierżonów zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach i uczcili pamięć wybitnego pszczelarza, naukowca, kapłana.

Fragment ekspozycji, tzw. pokój Jana Dzierżona (widoczne meble: sekretarzyk, fotel), na pierwszym planie gablota z nowymi zabytkami: pucharem, wieńcem i listem.

Czekając na odsłonięcie - na tle budynku obiekt - ukryty pod tkaniną Uroczyste odsłonięcie pszczoły.

Moment odsłonięcia pszczółki pod budynkiem Muzeum. Na pierwszym planie rzeźba autorstwa Andrzeja Czyczyły, przedstawiająca pszczołę ubraną w rycerski hełm i zbroję trzymającą klucz do miasta. W tle pokryta liśćmi ściana budynku Muzeum.    

Goście zgromadzeni pod budynkiem Muzeum podczas uroczystych obchodów i odsłonięcia pszczoły.  Goście zgromadzeni pod budynkiem Muzeum podczas uroczystych obchodów i odsłonięcia pszczoły.