Zaproszenie na otwarcie wystawy
Serdecznie zapraszamy
3 grudnia o godz. 17.00 na uroczyste otwarcie wystawy
Utracony świat Leona Barszczewskiego.
Uzbekistan dawniej i dziś.
Gościem specjalnym spotkania będzie Pan Igor Strojecki,
który zabierze nas w niezwykłą podróż
śladami swojego pradziadka Leona Barszczewskiego
po współczesnym Uzbekistanie.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć egzotyczne fotografie Leona Barszczewskiego, XIX-wiecznego podróżnika po dawnym Emiracie Buchary oraz jego prawnuka, Igora Strojeckiego, śladami pradziadka po współczesnym Uzbekistanie. Wystawę zdjęć uzupełnia prezentacja wielobarwnych, tradycyjnych tkanin, czapeczek, strojów oraz obiektów codziennego użytku z Uzbekistanu ze zbiorów autora.
Leon Barszczewski (1849–1910) urodził się w miejscowości Smiła koło Czerkas w rodzinie szlacheckiej o tradycjach patriotycznych (matka Adelajda Nowicka, ojciec Szymona Barszczewski herbu Ślepowron), co najmniej od półtora wieku mieszkującej w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po śmierci rodziców odebrał edukację wojskową i wstąpił do armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w rosyjskim batalionie w Samarkandzie. Penetrował terytorium dawnego Emiratu Buchary: dorzecze Zerawszanu, Amu-darii, Fan-darii, Iskander-darii, Góry Hisarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, czy lodowce Pamiru. Dotarł nawet do Mazar-i-Szarif w Afganistanie. W armii odbywał wyprawy o znaczeniu militarnym, ale jednocześnie prowadził badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne, a także archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. W szczególności interesowało go życie codzienne i kultura tamtejszej ludności, co utrwalił na unikatowych dziś i fascynujących dla współczesnego widza fotografiach. Jego zdjęcia były nagradzane złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie. Po odwołaniu z Samarkandy wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Żeńską Szkołę Handlową (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi), której przełożoną została jego córka Jadwiga. Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie.
Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią swojej rodziny. Jest autorem i inicjatorem ponad 250 wystaw poświęconych swoim przodkom, m.in. Leonowi Barszczewskiemu, aktorce Elżbiecie Barszczewskiej czy wynalazcy, badaczowi psychologii, przyjacielowi Bolesława Prusa, Julianowi Ochorowiczowi, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec”, książki "Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX wiecznej Azji Środkowej" oraz innych licznych publikacji i artykułów. Wygłasza prelekcje propagujące zagadnienia genealogiczne. Za swoją społeczną działalność został uhonorowany w Siedlcach nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza oraz Nagrodą Złotego Jacka. We wrześniu 2021 r. otrzymał medal "30-lecia Niepodległości Uzbekistanu" przyznanym przez prezydenta Republiki Uzbekistanu Shavkata Mirziyoyeva za wkład w promowanie dziedzictwa kulturowego tego kraju. Jest członkiem SDP oraz Światowego Towarzystw Badań, Ochrony i Popularyzacji Uzbeckiego Dziedzictwa.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie.
Malarz na rowerze - zapraszamy na spotkanie
10 grudnia br. o godz. 17.00
serdecznie zapraszamy na spotkanie
pt. Malarz na rowerze.
Bronisław Gniazdowski (1901-1990)
W tym roku zbiory Muzeum powiększyły się o dwa obrazy Bronisława Gniazdowskiego. Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego przybliżymy Państwu barwną postać artysty i jego twórczość.
O Bronisławie Gniazdowskim – artyście, malarzu związanym z naszym miastem opowiedzą: Joanna Filipczyk i Roman Jeziorowski.
Joanna Filipczyk (1969) – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorka nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce.
W latach 1994-2020 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego. Autorka wielu wystaw poświęconych opolskiemu środowisku plastycznemu oraz aktualnych wystaw stałych Muzeum Śląska Opolskiego z zakresu sztuki prezentujących malarstwo polskie, ceramikę górnośląska i malarstwo Jana Cybisa. Od kilkunastu lat zajmuje się naukowym badaniem opolskiego środowiska artystycznego, czego rezultatem była m.in. monografia Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne 1945-1983 wydana w roku 2015. Od 2020 roku jest dyrektorką Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Romuald Jeziorowski (1965) – absolwent Liceum Plastycznego w Opolu, Studium Kulturalno-Oświatowego w Opolu oraz Uniwersytetu Śląskiego, filia w Cieszynie, artysta wizualny i animator kultury. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, tworzy także obiekty.
Animator wielu inicjatyw o charakterze artystycznym, m.in. kilku edycji Opolskiego Garażu Sztuki. Wspólnie z Romanem Nygą i Arnem-Berntem Rhaue współtwórzył grupę artystyczną RAR, uhonorowaną w 2013 prestiżową Nagrodą Kulturalną Śląska Dolnej Saksonii. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i Dokumentationszentrum Flucht, Vertreibung, Versöhnung w Berlinie. Wiceprezes zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski.
Zapraszamy, będzie ciekawie!