Ostrów Lednicki

Od 6 kwietnia w naszym muzeum można oglądać wystawę planszową pt.: ,,Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim".  Oprócz kilkunastu plansz na ekspozycji zaprezentowana została moneta, będąca częścią zbioru ,,Zabytki kultury w Polsce” wydawanej przez Narodowy Bank Polski. Na monecie w artystyczny sposób przedstawione zostały najbardziej prestiżowe dla Ostrowa Lednickiego miejsca i naszego dziedzictwa kulturowego elementy, tj. relikty palatium oraz kaplicy pałacowej z basenami chrzcielnymi z lat sześćdziesiątych X wieku, a także jeden z najcenniejszych XI-wiecznych zabytków kultu chrześcijańskiego w Polsce, tj. brązowo-złota stauroteka - relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego.

W przedstawieniach tych istnieje bardzo wielka wymowa symboliczna, w której zawarte jest m.in. przesłanie nakazujące pamiętać o naszych korzeniach i tożsamości narodowej, a przez duchową wymowę stauroteki, nawiązującą w pośredni sposób do aktu Mieszka I z 966 roku, symboliczne włączenie naszych ziem w chrześcijański krąg kultury europejskiej.

Wystawie towarzyszy projekcja filmu pt. "Wyspa władców" - którą w szczególności polecamy dzieciom, młodzieży, nauczycielom historii - w związku z obchodzoną  1050 rocznicą chrztu Polski.

Dokument pokazuje Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy był rezydencją Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego. Prezentuje wyniki wieloletnich badań archeologów i naukowców, którzy postawili wiele kontrowersyjnych pytań oraz hipotez dotyczących roli i miejsca poszczególnych grodów w państwie Mieszka.

„Wyspa władców” przytacza szereg pytań, dotyczących m.in. osoby fundatora pałacu, miejsca chrztu Mieszka I, czy pobytu cesarza Ottona III w Ostrowie Lednickim. Autorzy filmu starają się na nie odpowiedzieć, bazując na badaniach naukowych, m.in. archeologii podwodnej i wykopaliskach. Film pokazuje nie tylko odkryte zabytki, lecz także wirtualne rekonstrukcje obiektów.

Dzięki projekcji można wzbogacić swoją wiedzę o czasach, w których pierwsi polscy władcy budowali silne państwo. Inscenizacje i animacje komputerowe przenoszą nas z lednickiej wyspy do okolicznych osad. Poznajemy życie Mieszka I, Dobrawy, Wojciecha Sławnikowica (przyszłego Św. Wojciecha), Bolesława Chrobrego i Cesarza Ottona III, ale także ówczesnych mieszczan oraz rolników, rzemieślników i handlarzy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WYSTAWA CZYNNA TYLKO DO 16 PAŹDZIERNIKA!