Jan Cybis - wystawa plenerowa

Fragment ekspozycji i budynek Muzeum Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku serdecznie zaprasza na planszową wystawę objazdową Jan Cybis – „Po trzykroć malarz, po trzykroć poeta”
Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w ramach obchodów roku Jana Cybisa w województwie opolskim.

Jak dotąd wystawę zaprezentowano w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, Muzeum Śląska Opolskiego, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Zespole Szkół Plastycznych w Opolu przy ul. Barlickiego.

Aktualnie zapraszamy na skwer koło budynku Muzeum.

Fragment ekspozycj Fragment ekspozycji Fragment ekspozycj

Malachitowe muchy

Malachitowe muchy - plakat wystawy

Marek Jakubek urodził się w 1954 r. w Kluczborku. W latach 1974-79 studiował malarstwo w PWSSP we Wrocławiu. Jest profesorem sztuk  plastycznych, prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Wystawia w kraju i za granicą (Niemcy, Bułgaria, Norwegia, Szwecja, USA, Belgia, Czechy, Grecja, Wielka Brytania, Rosja, Włochy).

26 sierpnia o godz 12:00 serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na uroczysty finisaż wystawy, podczas którego odbędzie się loteria.

Do wylosowania jedna z prac artysty!

Wystawa czynna dla zwiedzających od 13 lipca 2018 r.

Malachitowe muchy - fragment ekspozycji Malachitowe muchy - fragment ekspozycji

Malachitowe muchy - fragment ekspozycji Malachitowe muchy - fragment ekspozycji

Malachitowe muchy - fragment ekspozycji Malachitowe muchy - fragment ekspozycji

ZAPRASZAMY!

Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej

Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej - plakat wystawyJuż od 5 lipca w Kluczborskim Muzeum prezentujemy wystawę Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej, przygotowaną przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Ekspozycja przybliża intencjonalne znaki graficzne, inskrypcje oraz ikonografię, występujące na obiektach drewnianych (głównie) będących w zbiorach Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Znaki pogrupowane zostały na kategorie intencjonalne – np. ciesielskie znaki montażowe, zapisy fundacyjne, symbolika apotropeiczna i religijna czy znaki inne (inicjały, znaki o niewiadomym znaczeniu i pochodzeniu, itp.). Na planszach, oprócz fotografii, znalazły się rysunki i schematy, które obrazują strukturę, fakturę oraz lokalizację znaków, napisów i inskrypcji. W gablotach pokazano tradycyjne narzędzia ciesielskie do nanoszenia wymiarów, urządzenia kontrolne oraz narzędzia służące do obrabiania i wyrównywania powierzchni drewna. Zaprezentowano m.in. dłuta, pobijaki, ciosła, topory, cyrkle i miarki.

Ekspozycja czynna dla zwiedzających do 9 września 2018 r.

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji 

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - belka mącznica z wiatraka z Dobrzenia Wielkiego

Fragment ekspozycji - piły Fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork

Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - plakat wystawyDawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Utrwala układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu. Między innymi dlatego pocztówki z Kluczborka i okolic stanowią trzon zbiorów historycznych Muzeum. Kolekcja jest prezentowana jako cykl wystaw czasowych Na pocztówkowym szlaku.

Ekspozycja poświęcona pocztówkom z Kluczborka, wydanym przed 1945 r., których dopełnieniem są widokówki powojenne, wpisuje się w obchody rocznicy 765-lecia lokacji miasta.

Uczniów szkół podstawowych i średnich zapraszamy na lekcję muzealną pt. Dzieje Kluczborka. Prezentacja multimedialna połączona z prelekcją ukazuje historię miasta od najstarszych śladów osadnictwa po czasy nam współczesne. Przedstawione plansze i zdjęcia pozwalają zapoznać się z rozwojem miasta, jego herbem, nazwą, najciekawszymi zabudowaniami oraz postaciami, które na stałe wpisały się w dzieje Kluczborka. UWAGA! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!

  • Czas trwania lekcji – ok. 45 min.
  • Opłata – bilet wstępu (ulgowy) – 2 zł.

Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - fragment ekspozycji Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - fragment planszy

Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - fragment ekspozycji Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - plansze z pocztówkami

Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - plansza z pocztówkami Na pocztówkowym szlaku... Kluczbork - wystawa

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy. Ekspozycja czynna od 29 czerwca do końca września.

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum_kluczbork@op.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).