O!POLSKIE MUZEA

Miło nam poinformować, że Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku jest uczestnikiem projektu "O!polskie muzea - aplikacja mobilna", który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2019 - 2020. Aplikacja będzie bezpłatna dla użytkowników, a jej celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem nowych technologii.

Więcej szczegółów na plakacie oraz na stronie www.muzeumpiosenki.pl

Aplikacja mobilna -  O!POLSKIE MUZEA - więcej na www.muzeum.piosenki.pl

OFERTA EDUKACYJNA

Tatusiu, kiedy wrócisz - fragment ekspozycjiLEKCJA HISTORII – MAŁY PATRIOTA

Do 15 października zapraszamy na wystawęTatusiu, kiedy wrócisz?” Polskie rodziny w latach II wojny światowej. Ekspozycja przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych  przedstawia losy wielu tysięcy polskich rodzin, które – rozdzielone niewolą podczas wojennej zawieruchy – próbowały przetrwać, ratując zrywane odległością i izolacją więzi.
Najmłodszych (dzieci w wieku przedszkolnym i kl. I-IV), zapraszamy do wzięcia udziału w lekcji zatytułowanej Mały patriota. Zajęcia przybliżą losy żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej i radzieckiej oraz sposób, w jaki ratowali zrywane z rodzinami więzi. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze pojęcia związane z tematem lekcji, jak. np.: II wojna światowa, jeniec, niewola, korespondencja jeniecka czy cenzura.

Grupy zorganizowane chcące zwiedzić ekspozycję i wziąć udział w lekcji prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu!
Koszt zajęć: 2 zł/os. - bilet wstępu (ulgowy)

Nietypowy stempel - właz studzienki kanałowej z herbem KluczborkaLEKCJA HISTORII LOKALNEJ – DZIEJE KLUCZBORKA

Również do 15 października zapraszamy na wystawę uświetniającą 60 urodziny naszej instytucji  – Miasto w muzeum, muzeum w mieście.
Przez 60 lat istnienia udało się zgromadzić dość pokaźną kolekcję miejskich artefaktów, na których oparta jest pierwsza część ekspozycji zapraszająca na spacer ulicami dawnego Kluczborka. W kolejnej części, przechodząc przez symboliczną bramę wchodzimy do „świata” Muzeum, gdzie zaprezentowane zostały przedmioty z poszczególnych działów oraz fragment kolekcji współczesnego malarstwa.

Uczniów szkół średnich, podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym (poziom wiedzy dostosowany do wieku uczestników), zapraszamy na lekcję muzealną pt. Dzieje Kluczborka. Prezentacja multimedialna – będąca znakomitym uzupełnieniem jubileuszowej ekspozycji – ukazuje historię miasta od najstarszych śladów osadnictwa po czasy nam współczesne. Przedstawione plansze i zdjęcia pozwalają zapoznać się z rozwojem miasta, jego herbem, nazwą, najciekawszymi zabudowaniami oraz postaciami, które na stałe wpisały się w dzieje miasta.
Po lekcji, czas na zabawę! Na włazie studzienki kanalizacyjnej, każdy chętny będzie mógł odbić  – na kartce papieru lub własnym T-shircie (przyniesionym z domu!) – herb Kluczborka.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!
Koszt zajęć: 2 zł/os. - bilet wstępu (ulgowy)

SPOTKANIE AUTORSKIE

Teresa Zielińska - spotkanie autorskie19 września 2019 r. w naszym muzeum odbyło się spotkanie autorskie z panią Teresą Zielińską, połączone z promocją książki "Sławni zapomniani".

Wśród sławnych zapomnianych - postać związana z Kluczborkiem - Bronisław Gniazdowski.

Książka stanowi III część "Tryptyku opolskiego", który powstał z myślą o utrwaleniu historii regionu.

Na spotkaniu była możliwość zakupu wszystkich części.

Serdecznie dziękujemy autorce publikacji oraz zgromadzonym gościom za miłe i owocne spotkanie!

Sławni zapomniani - okładka  książki Teresa Zielińska - nota biograficzna o autorce

Spotkanie autorskie z Panią Teresą Zielińską Promocja książki "Sławni zapomniani" Dedykacja autorska

PREMIERA WYDAWNICZA

Kluczbork. Szkice z dziejów miasta18 maja 2019 r.   w sprzedaży pojawiła się najnowsza publikacja wydana przez nasze Muzeum!

Kluczbork. Szkice z dziejów miasta to książka, którą każdy mieszkaniec Kluczborka (i nie tylko) powinien posiadać w swojej biblioteczce!

Do kupienia wyłącznie w kasie Muzeum!

Serdecznie zapraszamy!