Obrazek dla każdego

Do 21 września br. w kluczborskim muzeum można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Obrazek dla każdego. Ekspozycja przedstawia drukowane w ilościach hurtowych, dostępne dla każdej kieszeni – obrazy wytwarzane w fabrykach.

Oleodruki stanowiły namiastkę sztuki wysokiej, do tej pory dostępnej tylko najbogatszym. Od połowy XIX w. niemal każdego stać było na Leonarda da Vinci, Tycjana, czy Michała Anioła. Izby i pokoje tapetowano obrazami przywożonymi z jarmarków, pielgrzymek, księgarni, albo prezentami od krewnych, czy pracodawców.

Z czasem oleodruki udające te „prawdziwe” obrazy stały się synonimem kiczu i bezguścia. Współcześnie jednak, znajdują coraz więcej wielbicieli, którzy doceniają wartość bogato ornamentowanych XIX-wiecznych druków.

UWAGA ZAJĘCIA PLASTYCZNE!!!

Najmłodszych (dzieci klas I-III szkół podstawowych) zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach plastycznych. Po obejrzeniu wystawy, każdy uczestnik będzie miał możliwość własnoręcznego wykonania  obrazka, wg. dostępnych wzorów.

• KOSZT ZAJĘĆ:  bilet ulgowy – 1zł od osoby + 10 zł od grupy
  • Zgłoszenia przyjmujemy osobiście lub telefonicznie (77/418-27-07) przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.