Wszystkich zainteresowanych poznawaniem  historii, dawnych tradycji ale i różnorodnej, wieloetnicznej kultury zapraszamy do zwiedzania wystawy Pamiątki kresowe mieszkańców powiatu kluczborskiego.

Ekspozycja, która została przygotowana dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu, za pomocą zgromadzonych dokumentów – począwszy od nakazów wysiedlenia – pokazuje drogę w nieznane jaką pokonały tysiące osób. Wystawa Pamiątki kresowe  powstała jednak przede wszystkim dzięki eksponatom otrzymanym od kresowiaków i ich rodzin – zdjęciom, dokumentom, rzeczom codziennego użytku, narzędziom pracy. To właśnie dzięki tym przedmiotom – wyselekcjonowanym jako te najważniejsze do zabrania, przewożonym setki kilometrów, pieczołowicie przechowywanym przez najbliższe rodziny – wystawa w znakomity sposób przybliża fragment historii dawnych terytoriów naszego kraju i mieszkających tam niegdyś osób. Dzieciom i młodzieży ekspozycja przypomni o dawnych rzemiosłach, rękodziele artystycznym, pokaże życie codzienne przesiedlonych wbrew swojej woli osób – którzy na nowej ziemi często od podstaw musieli budować swoje życie, z nieustającą nadzieją na powrót do dawnej ojczyzny.

Grupy zorganizowane zachęcamy do wzięcia udziału

w lekcji połączonej z oprowadzaniem,

pt. LOSY POLAKÓW PRZESIEDLONYCH Z KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!

Zgłoszenia przyjmujemy osobiście lub pod numerem telefonu: 77/418 27 07

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!