DOBRANOCKI Z DAWNYCH LAT

Dobranocki z dawnych lat - plakat wystawy

Od 19 kwietnia w kluczborskim  muzeum można oglądać wystawę prezentującą Dobranocki z dawnych lat.

Wyjątkowa kolekcja pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami, została wypożyczona z jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.
Serdecznie zapraszamy w sentymentalną podróż, do czasów dzieciństwa i chwil, w których z niecierpliwością oczekiwano na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek. Dziś trudno uwierzyć, że wyświetlane około godz. 19.00 „wieczorynki”  były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia.
Na wystawie zaprezentowano oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można więc spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, czy Mały Pingwin Pik-Pok. W zbiorach znajdują się również folie-kadry z filmów animowanych, szkice i scenopisy  ukazujące złożony proces powstawania animacji. Świat dawnych bajek, to także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. W kolekcji znajdują się m.in.: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne.
Na ekspozycji nie mogło oczywiście zabraknąć bohaterów najpopularniejszych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Smerfy i wiele innych, których wierne odbicie znajdziemy w komiksach, na filmowych plakatach, kasetach i przeźroczach, a nawet na plakietkach i kartkach pocztowych.

Lalki filmowe - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

Zamek - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji Komiksy i książki - fragment ekspozycji

Wystawie towarzyszy projekcja dawnych filmów animowanych.

W maju i czerwcu zapraszamy na warsztaty wykonywania ruchomych pajacyków. Więcej informacji już wkrótce!

Serdecznie zapraszamy!