Malarstwo Elżbiety Szołomiak

Malarstwo Elżbiety Szołomiak - plakat wystawyOd 6 września br. (niedziela) serdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę prezentującą twórczość niezwykłej artystki. Elżbieta Szołomiak urodziła się w 1940 r. w Jarosławiu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, pozostając pod opieką nieżyjącego już wybitnego plastyka, pedagoga Alojzego Zawady. Studia pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła w 1965 r. W 1978 r. otrzymała roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Artystka od czasu ukończenia studiów związana była z Opolem, następnie przeprowadziła się do Ustronia. Wiele podróżuje – odbyła niezwykłe wyprawy m.in. na Borneo, do Nowej Zelandii, Tajlandii, Indonezji i Birmy.
Swoją twórczość prezentowała na ponad 200 wystawach w różnych miastach Polski, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Rosji, Japonii, Danii, a nawet w Indonezji.
Jej obrazy cenił i promował Edmund Grzybowski – krytyk i znawca sztuki, redaktor naczelny warszawskiego tygodnika ilustrowanego „Stolica”, pisząc:
 Wielu malarzy realistów powiela lepiej lub gorzej rzeczywistość, bo patrząc na otaczający ich świat nie potrafi powiedzieć nic nowego. Ten konserwatywny realizm oddziałuje w kategoriach estetyki, ale nie odpowiada ludziom czującym i rozumiejącym sztukę. Malarstwo Elżbiety Szołomiak dzięki innemu widzeniu rzeczywistości jest przeciwieństwem takiej twórczości, chociaż opiera się
na realistycznej konwencji. Artystka należy do tych nowoczesnych twórców, którzy osiągnęli rzecz trudną – komunikatywność malarstwa, bez obniżenia jego rangi. Banalnie brzmi stwierdzenie, że sztuka jest niepodzielna, ale trzeba je powtarzać, gdyż wciąż odżywają spory na temat abstrakcji, realizmu, malarstwa nowoczesnego czy tradycyjnego. Związki z tradycją nie oznaczają przekreślenia poszukiwań nowego, współczesnego spojrzenia. Malarstwo Elżbiety Szołomiak jest świadectwem słuszności takich poszukiwań.
Drugą cechą tego malarstwa jest optymistyczne widzenie świata. Artystka jakby przeciwstawia się wszelkim obsesjom w sztuce. Twórczość jej uszlachetnia człowieka, co powinno być cechą każdej sztuki. Świat w obrazach Elżbiety Szołomiak jest wprawdzie realistyczny, ale odbity zawsze w szlachetnej i pięknej wizji malarskiej. Talent artystki pozwala jej tworzyć rzeczywistość harmonijną i romantyczną, a romantyzm ten widzimy zwłaszcza w pejzażach, które najtrafniej charakteryzują jej twórczość.

Ekspozycja czynna do 18 października 2020 r.

Znajdź nas na Instagramie

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.