Makatki kuchenne, to dekoracyjny element wystroju wnętrz, najczęściej o kształcie prostokąta, zawieszany na ścianie. Moda na makatki dotarła do Polski z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii pod koniec XIX w., a największy jej rozkwit przypadł na lata 30 – na Śląsku, a w centralnej Polsce na lata 50 i 60. Pierwotnie makatki były haftowane na płótnach samodziałowych, a używane nici były w jednym kolorze (najczęściej niebieskie). Z czasem zaczęto używać do ich wykonania płótna fabryczne, popularne stały się hafty wielobarwne, a w połowie XX w. pojawiły się makatki drukowane.
Tkaniny zawieszane w domach były pewną formą ochrony ścian przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim pełniły funkcję dekoracyjną, a także moralizatorską i dydaktyczną. Zaspokajały potrzeby estetyczne, świadczyły o dobrym guście, mówiły o domu rodzinnym, zasadach moralnych oraz cechach dobrej gospodyni.
Od 12 kwietnia do końca sierpnia 2019 r. serdecznie zapraszamy na wystawę z cyklu
Okruchy przeszłości... prezentującą Zapomniany urok kuchennej makatki.
UWAGA WARSZTATY!!!
Grupy zorganizowane zapraszamy na towarzyszące wystawie warsztaty
pn. MAKATKA – NIE TAKA ZWYKŁA SZMATKA.
Uczestnicy zajęć na wzór dawnych makatek, w oparciu o szablony oraz własną wyobraźnię i kreatywność, przygotują autorskie makatki.
Tkaniny będą zdobione z użyciem flamastrów i stempli.
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
Koszt zajęć - 2 zł/os. bilet wstępu (ulgowy) + 3 zł/os. uczestnictwo w warsztatach
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!
Serdeczenie zapraszamy!