Plakat Europejskich Dni DziedzictwaSerdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.


Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz  jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Tematem tym warto przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości, ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia.
Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.  


W dniach 8-9 września (sobota-niedziela) od godz. 10.00 do godz. 13.30 zapraszamy do Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.


W programie:
• 8 września, godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy: "Okruchy przeszłości… W drodze do niepodległej" przygotowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

• 8 i 9 września bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej "Pszczelarstwo dawne i nowe", wystaw plenerowych: "Ule" i "Ule figuralne" oraz wystaw czasowych: "Na pocztówkowym szlaku – Kluczbork", „Znaki, napisy, inskrypcje w architekturze ludowej” oraz „Jan Cybis – Po trzykroć malarz, po trzykroć poeta”.


Serdecznie zapraszamy!
 Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.
Aktualny program EDD dostępny na stronie: www.edd.nid.pl