Zapomniany urok kuchennej makatki

Zapomniany urok kuchennej makatki - plakat wystawy

Makatki kuchenne, to dekoracyjny element wystroju wnętrz, najczęściej o kształcie prostokąta, zawieszany na  ścianie. Moda na makatki dotarła do Polski z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii pod koniec XIX w., a największy jej rozkwit przypadł na lata 30 – na Śląsku, a w centralnej Polsce na lata 50 i 60. Pierwotnie makatki były haftowane na płótnach samodziałowych, a używane nici były w jednym kolorze (najczęściej niebieskie). Z czasem zaczęto używać do ich wykonania płótna fabryczne, popularne stały się hafty wielobarwne, a w połowie XX w. pojawiły się makatki drukowane.
Tkaniny zawieszane w domach były pewną formą ochrony ścian przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim pełniły funkcję dekoracyjną, a także moralizatorską i dydaktyczną. Zaspokajały potrzeby estetyczne, świadczyły o dobrym guście, mówiły o domu rodzinnym, zasadach moralnych oraz cechach dobrej gospodyni.

Od 12 kwietnia do końca sierpnia 2019 r.  serdecznie zapraszamy na wystawę z cyklu

Okruchy przeszłości...  prezentującą Zapomniany urok kuchennej makatki.

Makatki - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji Kredens - fragment ekspozycji

UWAGA WARSZTATY!!!

Grupy zorganizowane zapraszamy na towarzyszące wystawie warsztaty

pn. MAKATKA – NIE TAKA ZWYKŁA SZMATKA.

Uczestnicy zajęć na wzór dawnych makatek, w oparciu o szablony oraz własną wyobraźnię i kreatywność, przygotują autorskie makatki.
Tkaniny będą zdobione z użyciem flamastrów i stempli.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.

Koszt zajęć - 2 zł/os. bilet wstępu (ulgowy) + 3 zł/os. uczestnictwo w warsztatach

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!

Serdeczenie zapraszamy!

Makatka - nie taka zwykła szmatka

Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów

Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów Fragment makatki - wzór kwiatowy Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów