MALARSTWO STANISŁAWA SACHY STAWIARSKIEGO

STANISŁAW SACHA STAWIARSKI
Urodził się w 1941 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie w 1962 roku zdał egzamin maturalny. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1969 roku uzyskał dyplom malarski z wyróżnieniem. W tym samym roku ukończył również Studium Pedagogiczne przy krakowskiej ASP. W 1970 roku wyjechał do Paryża i odbył roczne studia w paryskiej Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Od roku 1977 należy do Francuskiego Związku Artystów. W 1989 roku został powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych przyznała mu tytuł profesora.
Sacha Stawiarski przez lata pracował w Paryżu, obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w wielu polskich muzeach i galeriach, m.in.: w Pałacu Biskupów w Świdnicy, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Brodnicy, Muzeum Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w zbiorach Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie.

Wystawa czynna do końca sierpnia 2017 r,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!