Skarby małe i duże

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku rozpoczęło działalność 16 maja 1959 roku, jako Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W 1962 roku zostało przekształcone w muzeum regionalne, a od 1991 roku działa jako samorządowa instytucja kultury utrzymywana przez dotacje Gminy Kluczbork. Zgodnie ze Statutem, nadanym 15 grudnia 2003 roku, podstawowym zadaniem Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i upowszechnianie zbiorów z zakresu: pradziejów i historii regionu, kultury ludowej ziemi kluczborskiej i terenów przyległych, historii pszczelarstwa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Patrona Muzeum oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej, promocyjnej i upowszechnieniowej w zakresie objętym działalnością Muzeum.

Wystawa Skarby małe i duże – 55 lat Muzeum w Kluczborku została przygotowana dla uczczenia przypadającego w tym roku jubileuszu. Scenariusz przygotowano w oparciu o poszczególne działy: dzierżonowski, etnografii, historii i archeologii. Kolejne części wystawy, odpowiednio zaaranżowane pokazują te skrywane na co dzień „skarby”, czasem zwykłe przedmioty codziennego użytku, na których swe piętno odcisnął czas.

Za pośrednictwem ekspozycji chcemy przybliżyć Państwu nie tylko naszą działalność, ale przede wszystkim zaprezentować zabytki, które choć czasem wydają się niepozorne – kryją w sobie naszą historię, tożsamość, tradycję. Wystawa jest okazją do pokazania jedynie skromnej części zbiorów, w dużej mierze zgromadzonych w ciągu kilku ostatnich lat (2009 – 2013).