Kościółki drewniane ziemi kluczborskiej

kosciolki drewniane

Budownictwo drewniane należało do charakterystycznych i nieodłącznych elementów historycznych krajobrazu Śląska, podobnie jak i pozostałych ziem Polski. Z drewna wznoszono od najdawniejszych czasów zarówno budynki mieszkalne, gospodarcze, jak też obiekty sakralne. Drewniane kościoły budowano na naszym terenie od chwili wprowadzenia na Śląsk chrześcijaństwa.
 
Przemiany gospodarczo-społeczne i cywilizacyjne spowodowały, że do dziś przetrwały jedynie te, które miejscowa ludność pieczołowicie ochraniała i restaurowała. Są one świadectwem dawnej kultury technicznej oraz rozwiązań przestrzennych i artystycznych.
 
Jeszcze teraz, choć liczba ich nieustannie maleje, przeważają na niektórych terenach, tworząc zespoły regionalne będące odbiciem lokalnych warunków społeczno-politycznych i wyznaniowych.
 
Wystawa przygotowana przez Muzeum im. Jana Dzierżona ukazuje grupę kościołów z terenu powiatu kluczborskiego. Głównym jej akcentem są rysunki wykonane przez Romana N. Mitkę, uzupełnione fotografiami i starymi ilustracjami. Ponadto w salach wyeksponowane zostały obrazy autorstwa Elżbiety Szołomiak – artystki, która przez wiele lat związana była z Opolszczyzną i wielokrotnie prezentowała swoje prace w naszym Muzeum. Cykl obrazów przedstawiający kościoły drewniane Ziemi Kluczborskiej powstał na specjalne zamówienie Muzeum i pokazuje – w pastelowych kolorach – piękno maleńkich świątyń.
 
  • Grupy wcześniej zgłoszone – będą oprowadzone.
  • Wystawa czynna od 23 września do końca listopada.

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum_kluczbork@op.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).