Kościółki drewniane ziemi kluczborskiej

kosciolki drewniane

Budownictwo drewniane należało do charakterystycznych i nieodłącznych elementów historycznych krajobrazu Śląska, podobnie jak i pozostałych ziem Polski. Z drewna wznoszono od najdawniejszych czasów zarówno budynki mieszkalne, gospodarcze, jak też obiekty sakralne. Drewniane kościoły budowano na naszym terenie od chwili wprowadzenia na Śląsk chrześcijaństwa.

Przemiany gospodarczo-społeczne i cywilizacyjne spowodowały, że do dziś przetrwały jedynie te, które miejscowa ludność pieczołowicie ochraniała i restaurowała. Są one świadectwem dawnej kultury technicznej oraz rozwiązań przestrzennych i artystycznych.

Jeszcze teraz, choć liczba ich nieustannie maleje, przeważają na niektórych terenach, tworząc zespoły regionalne będące odbiciem lokalnych warunków społeczno-politycznych i wyznaniowych.

Wystawa przygotowana przez Muzeum im. Jana Dzierżona ukazuje grupę kościołów z terenu powiatu kluczborskiego. Głównym jej akcentem są rysunki wykonane przez Romana N. Mitkę, uzupełnione fotografiami i starymi ilustracjami. Ponadto w salach wyeksponowane zostały obrazy autorstwa Elżbiety Szołomiak – artystki, która przez wiele lat związana była z Opolszczyzną i wielokrotnie prezentowała swoje prace w naszym Muzeum. Cykl obrazów przedstawiający kościoły drewniane Ziemi Kluczborskiej powstał na specjalne zamówienie Muzeum i pokazuje – w pastelowych kolorach – piękno maleńkich świątyń.

• Grupy wcześniej zgłoszone – będą oprowadzone.
  • Wystawa czynna od 23 września do końca listopada.