Rzecz o cegle

o cegle

„Rzecz o budynkach z czerwonej cegły na wsi opolskiej z przełomu XIX i XX wieku” - to tytuł kolejnej wystawy z cyklu „Architektura wsi Śląska Opolskiego”, którą od 3 lipca do końca września 2012 r. można oglądać w kluczborskim muzeum.

Wystawa jest efektem badań terenowych Działu Architektury Ludowej Muzeum Wsi Opolskiej dotyczących wiejskiej architektury Śląska Opolskiego. Tym razem ekspozycja nie ogranicza się tylko do zabudowań wiejskiej zagrody, ale pokazuje wielorakość zastosowania cegły w architekturze występującej na terenie wsi - na przykładzie budynków użyteczności społecznej (szkoły, poczty, dworce kolejowe), sakralnej (kościoły i kapliczki), czy usługowo-przemysłowej (młyny, kuźnie, remizy strażackie).

Ceglane budowle i architektoniczne detale z czerwonej cegły zaprezentowane zostały na 34 planszach. Ponadto wystawie towarzyszą cegły pochodzące z różnych okresów, wykonane w rozmaitych technikach, wielkościach i kształtach.