Dzwonki świata

Sygnalizacyjne narzędzie dźwiękowe, odlewane z brązu, żeliwa, złota, srebra, wykonane z porcelany lub szkła, zwykle w kształcie kielicha – tak w najkrótszy sposób można opisać dzwon, którego historia sięga starożytności. Jest jednak czymś więcej niż zwykłym instrumentem. To urządzenie, które towarzyszy człowiekowi od narodzin aż do śmierci i to od najdawniejszych czasów. Zwycięstwo lub klęska, wołanie na trwogę, uprzedzanie o burzy czy niebezpieczeństwie – to odwieczne zadanie dzwonu, który informował człowieka o wszystkim co ważne.
 
Od 17 czerwca do 23 września br., w muzeum można oglądać bogaty zbiór tych niezwykłych przedmiotów, zgromadzonych przez kolekcjonera – pana Mariana Łysakowskiego.
Na wystawie zaprezentowana została kolekcja dzwonków i janczarów, pochodzących z całego świata.  Wśród nich znajdują się m.in. niewielkie dzwonki używane w kościołach podczas liturgii, dzwoneczki domowe z ceramiki lub szkła służące do wzywania służby i informujące o posiłkach, czy te zakładane pasącym się zwierzętom. W bogatej kolekcji znalazło się również miejsce dla dzwonków hotelowych, barowych, muzycznych, szkolnych, konferencyjnych, choinkowych, czy nawet rowerowych. Nie zabrakło również janczarów, małych dzwoneczków mocowanych do zaprzęgów.
 
Każdy z dzwonków prezentowanych w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku jest inny. Nie tylko przez wzgląd na przeznaczenie, wygląd, materiał, z którego został wykonany, ale przede wszystkim przez dźwięk, dźwięk, który się z nich wydobywa i który towarzyszy całej wystawie.
 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).