Kłosy pełne chleba - plakat ekspozycji. W centralnym miejscu czarno-biała fotografia przedstawiająca kłosy zboża, na drugim planie wałek do ciasta oraz bochenek chleba.

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Kłosy pełne chleba" ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu  i własnych.
Chleb to jeden z najstarszych produktów spożywczych na świecie. Od tysięcy lat ludzie uprawiają zboża, mielą je na mąkę i wypiekają z nich pieczywo. Chleb to nie tylko źródło pożywienia, ale także symbol kultury, tradycji i religii.
Ekspozycja ta, to fascynujaca opowieść o procesie powstawania chleba, poczynając od zasiania ziarna do otrzymania rumianego pieczywa. Zaprezentowane zostały m.in. cztery podstawowe rodzaje zbóż, narzędzia rolnicze i gospodarcze służące do obróbki zboża. 
 
Serdecznie zapraszamy, nie tylko miłośników pieczywa.

Wystawa czynna od 18 lutego 2024 r. 

Fragment ekspozycji - piec chlebowy, dzieża, stępa, łopaty drewniane, ława na której ułożono wypieczone bochenki chleba Fragment ekspozycji - korona dożynkowa (wieniec)

Wystawie towarzyszą warsztaty. Więcej informacji na plakacie!

Warsztaty wykonywania chlebków dożynkowych z masy solnej dla grup zorganizowanych. Koszt zajęć 5 zł/os. + bilet wstępu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu. Na plakacie zdjęcie chleba i dłoni zagniatających ciasto.

 

"Sercem malowane" - plakat ekspozycji. (Na białym tle serce - kolaż składający się z prac mieszkanek powiatu kluczborskiego).

Zapraszamy na dwudziestą drugą edycję wystawy "SERCEM MALOWANE".
 
Ekspozycję tworzą prace mieszkanek powiatu kluczborskiego. W tym roku udział wzięły 52 panie, a kilka zaprezentowanych prac, zostało wykonanych zespołowo.
 
W niedzielę, 3 marca o godzinie 11.00 odbył się uroczysty wernisaż.
 
 
Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, Starosty Kluczborskiego, Burmistrza Kluczborka, Burmistrza Byczyny, Burmistrza Wołczyna oraz wójta Lasowic Wielkich.
 
Fragment ekspozycji - na ścianie obrazy wykonane m.in. w technice rysunkowej, haftu krzyżykowego, z użyciem farby akrylowej. Dominują motywy kwiatowe, roślinne oraz portret i sceny rodzajowe.  Fragment ekspozycji - na pierwszym planie gablota z pracami wykonanymi m.in. techniką szydełkowania, w tle ściana z obrazami
 
 

Na pocztówkowym szlaku... wsie, wioski i przysiółki - plakat ekspozycji. Na białym tle pocztówka przedstawiająca nieistniejący już pałac w Szymonkowie.

„Na pocztówkowym szlaku – wsie, wioski i przysiółki”Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Ukazuje układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności, utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu.

Zapraszamy na kolejną, czwartą już, wystawę czasową z cyklu wystaw prezentujących kolekcję pocztówek ze zbiorów historycznych Muzeum w Kluczborku. Tym razem poświęcona jest pocztówkom z wsi, wiosek i przysiółków, wydanym przed 1945 r., a ich dopełnieniem są widokówki powojenne.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2024 r.

Fragment ekspozycji - widok ogólny sali, na ścianach powieszone plansze z pocztówkami Fragment ekspozycji - widoczna plansza z pocztówkami, m.in. ze Smard i Świniar