Plakat wystawy jubileuszowej - "Miasto w Muzeum, Muzeum w mieście"

Od 17 maja serdecznie zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy, przygotowanej z okazji 60 urodzin muzeum.

Tytuł wystawy to przewrotna gra słów – Miasto w muzeum, muzeum w mieście, bowiem ekspozycja jest rodzajem hybrydy złożonej z wystawy poświęconej miastu oraz prezentacji historii Muzeum i jego działów.

Targ w rynku - fragment ekspozycji Restauracja - fragment ekspozycji

Przez 60 lat istnienia udało się zgromadzić dość pokaźną kolekcję miejskich artefaktów, na których oparta jest pierwsza część ekspozycji zapraszająca na spacer ulicami dawnego Kluczborka. Podczas przechadzki poznajemy okruchy życia dawnych mieszkańców przygranicznego miasteczka, widzimy m.in. zakład szewski, kawiarnię i targ.

Restauracja - fragment ekspozycji Targ w rynku - fragment ekspozycji

Uzupełnieniem tej narracji jest nowowydana, bogato ilustrowana książka Kluczbork. Szkice z dziejów miasta dostępna w sprzedaży w kasie muzeum.

Kluczbork. Szkice z dziejów miasta - najnowsza publikacja juz w sprzedaży! Zapraszamy - publikacja dostępna tylko w kasie Muzeum

Przedmiotami spinającymi klamrą pierwszą część wystawy są dość nietypowo – rowery. Na początku pojawia się bicykl – jeden z pierwszych numerów w inwentarzu Działu Historii, a na końcu jeden z rowerów plenerowych Bronisława Gniazdowskiego, artysty – malarza, związanego zawodowo z Muzeum na początku jego działalności.

Fragment ekspozycji Rower Bronisława Gniazdowskiego - fragment ekspozycji
W ten sposób wkraczamy w drugą część wystawy. Archiwalne plakaty i fotografie z życia muzeum zostały zaaranżowane we współczesny kolaż przez p. Halinę Fleger,  artystę plastyka z Opola, autorkę koncepcji oprawy plastycznej ekspozycji. Przez symboliczną bramę przechodzimy do świata Muzeum gdzie kolejno prezentujemy wybrane przedmioty z poszczególnych działów oraz fragment kolekcji współczesnego malarstwa.

Pamiątki po slynnym pszczelarzu Dział historii - fragment ekspozycji Jan Dzierżon na tle pasieki - fragment ekspozycji

Na wystawie został zaprezentowany jeszcze jeden dział –  niezwykle ważny w dzisiejszym muzealnictwie – Dział Oświatowy, który wszystkim chętnym umożliwi własnoręczne wykonanie praktycznej i estetycznej pamiątki. Na włazie studzienki kanalizacyjnej, otrzymanej od kluczborskiego Hydrokomu, każdy chętny będzie mógł odbić  – przy pomocy farb akrylowych, na własnym T-shircie lub ekotorbie zakupionej w muzeum (torba w cenie 5 zł) – motyw związany z miastem.

Stemplowanie tkanin Niecodzienny "stempel" Pamiątkowa torba z wizyty w Muzeum

Serdecznie zapraszamy!